Hatay Kadınlar Birlikte Güçlü Platformu İstanbul Sözleşmesinin korunması için Antakya Köprübaşı’nda eylem yaptı. Kadınlar Birlikte Güçlü Platformu adına konuşmayı Eğitimsen Hatay Şubesi Kadın Sekreteri Sevilay Elmas yaparken, kadınlar İstanbul Sözleşmesinin kaldırılmasının kadına yönelik şiddeti arttıracağını söyledi.

,

Eğitimsen Hatay Şubesi Kadın Sekreteri Sevilay Elmas konuşmasında, 1 Ağustos 2014’te yürürlüğe giren İstanbul Sözleşmesi’nin 6. yılında Türkiye’de sözleşmeden çekilmek konuşuluyor. Kadına yönelik şiddetin günbegün arttığı bir ülkede sözleşmenin etkin şekilde uygulanmasının değil kaldırılmasının tartışılıyor olmasını şaşkınlıkla izliyor ancak buna sessiz kalmıyoruz ifadelerini kullandı.

TEMMUZ AYINDA 36 KADIN KATLEDİLDİ”

Eğitimsen Hatay Şubesi Kadın Sekreteri Sevilay Elmas konuşmasında, “Türkiye, 9 yıl önce (2011), İstanbul’da törenle imzaya açılan Kadınlara Yönelik Şiddet ve Ev İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadele Hakkındaki Avrupa Konseyi Sözleşmesi’ni, diğer adıyla İstanbul Sözleşmesi’ni ilk imzalayan ülke olmuştu. O gün hükümette olup imza atan aynı siyasi parti bugün kadınlara vermiş olduğu şiddeti önleme, şiddete maruz kalanları koruma, failleri gerektiği şekilde cezalandırma sözünü yerine getirmekten vazgeçeceğini ilan etti. Üstelik kadın katliamı yapılırcasına bizler öldürülürken, Sadece Temmuz ayında 36 kadın katledilmişken, İşte bu yüzden kadın cinayetleri tesadüfî değil politiktir diyoruz. Sözleşmenin cinsiyetsizleştirdiği, eşcinselliği teşvik ettiği, şiddeti ve boşanmaları arttırdığı, aile yapısını bozduğu şeklindeki eleştiriler tamamen kara propagandadır, mesnetsiz suçlamalardır. Sözleşmede geçen “cinsel yönelim” “kavramı LGBTİ+ yaşam tarzına teşvik değil, LGBTİ+ bireylere yaşam hakkı tanımadır. Türkiye olarak imzacı olmamıza rağmen uygulamamış olduğumuz bir sözleşmenin kadına yönelik ve ev içi şiddete çözüm olamadığı ve aksine arttırdığı sonucuna ne şekilde ulaşılmıştır.”

“7 BİN 724 BELEDİYE’DE ACİL DESTEK HATTI YOK”

“Eşitlik için Kadın platformunun açıkladığı verilere göre; Ülkemizde yasal zorunluluğa rağmen sığınma evi açma yükümlülüğü olan 237 belediye olmasına rağmen sığınağı olan 32 belediye mevcut. Türkiye’ de kadına yönelik erkek şiddetine karşı 7 bin 724 çalışan acil destek hattı hala yok. 2019 yılında Türkiye genelinde kadına yönelik şiddetle ilgili 4 bin 76 suç duyurusunun yüzde 82,4’üne yani 3 bin 357’sine “kovuşturmaya yer yok” kararı verildi. 2019 yılında “Cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar” başlığı altında 138 bin 529 şikâyet geldi, ancak bu şikâyetlerin yüzde 46,9’u yani 64 bin 972’si takipsizlikle sonuçlandı. Türkiye’de kadın sığınaklarının mevcut yatak kapasitesi 3 bin 482. İstanbul Sözleşmesi’ne göre olması gereken ise 8 bin 315. Son 5 yıl içinde şiddet gören 1 milyon kadından 2 bine yakını öldürüldü. İçişleri Bakanlığının (2014-2019 yılları) verisine göre devlet koruması altındayken 94 kadın yakını erkekler tarafından öldürüldü. Türkiye’deki evli kadınların en az üçte biri fiziksel ve/veya cinsel şiddete maruz kalıyor ama sadece yüzde 11’i bunu resmi kurumlara bildirebiliyor. Görüldüğü üzere,   önleyici politikaların oluşturulmaması, etkili soruşturma ve kovuşturma yürütülmemesi, yargılamalar sonucunda caydırıcı cezaların çıkmaması, hatta çoğu kez kadınların şiddeti hak ettiklerini ima eden ifadelerin kullanımı kadına yönelik şiddetin katlanarak devam etmesine neden oluyor. Bu veriler ışığında olması gerekenin sözleşmeden çekilmek, sözleşmenin “rahatsızlık uyandıran” birkaç maddesine şerh düşmek değil, sözleşmenin uygulanması olduğunu düşünüyoruz. Haklarımızdan ve hayatlarımızdan vazgeçmeyeceğiz. İstanbul sözleşmesine sahip çıkacağız.” İfadelerini kullandı.

Kadınlar Birlikte Güçlü Platformu basın açıklamasının ardından gösteri düzenleyerek İstanbul sözleşmesine dikkat çekti. (MUSTAFA DİLEK)

 
Kategoriler

downloadfilmterbaru.xyz nomortogel.xyz malayporntube.xyz