Hatay’da EXPO 2021’e doğru geri sayımlar başlamışken, Hataylı sanatçılarda eserlerini EXPO organizasyonuna yönelik ortaya çıkarmaya başladı. Hatay’da birçok farklı alanda birbirinden değerli birçok sanat ürünleri EXPO’yu beklerken Yakma Sanatı’nda da Zeynep Gülbol çalışmalarını hızlandırdı.

,

Hatay’da eşi Naim Gülbol’dan öğrendiği yakma resim sanatını 30 yıldır Antakya’da sürdürüyor. Hatay’ın Antakya ilçesinde yaşayan Naim Gülbol ve eşi Zeynep Gülbol, Yakma Resim sanatı ile Hatay’ın eşsiz kültür varlıklarını kendine özgü yapıtlara dönüştürüyor. Ahşap yüzeylerin kızgın metal ile yakılarak üzerine motifler işlenmesiyle oluşan Yakma Resim tekniğiyle birçok önemli eserler ortaya çıkaran Gülbol ailesinin atölyelerinde EXPO hazırlıkları sürüyor.

Eserlerinde Hatay’ın tarihini ve kültürünü yaşatarak herkese tanıtmayı amaçladıklarını belirten Zeynep Gülbol, Kurtuluş Caddesi’nde bulunan sanat atölyelerinde Hatay’ın öne çıkan kültür miraslarını yakma resim sanatıyla buluşturuyor.

“EXPO İÇİN HERKES ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYMALI”

Zeynep Gülbol EXPO’nun Hatay’ın tamamı için bir şans olduğunu ifade ederken yakma resim sanatını da en iyi şekilde EXPO’da temsil edeceklerini vurguladı. Gülbol konuşmasında, “Yakma resim sanatı işini Eşim Naim Gülbol 49 senedir, ben 30 senedir yapıyoruz. Ben bu sanatı eşimden öğrendim.

Yakma resim sanatı 100 yıldır süren bir sanat türü aslında bakarsınız. Bazı çalışmalar birkaç günümüzü alıyor. Çok detaylı bir iş ufak bir hatada bütün emek boşuna gidiyor. EXPO çok önemli bir organizasyon herkes taşını elinin altına koymalı. Bize düşen görev neyse EXPO’ da yapmaya çalışacağız. İnşallah EXPO sanat köyünde bizde yerimizi alacağız. Hatay’da her meslek grubunun EXPO ile ilgili olarak elinden geldiğini yapması gerekiyor. Herkes elinden geleni yaparsa güzel çalışmalar ortaya çıkabilir. Burada herkese görevler düşüyor” ifadelerini kullandı. (MUSTAFA DİLEK)

 

 
Kategoriler

downloadfilmterbaru.xyz nomortogel.xyz malayporntube.xyz