Hep derim; her kanun hukuka uygun olabilir ama hukuka uygun her kanun adil sonuçlar doğurmaz. Adaletsizliğin kaynağı olur.

Üniversitelerde Rektör seçimlerinin gerçekten ‘seçimle’ yapılması ve üniversitelerin siyaset baskısından kurtarılması gereklidir. YÖK kanunu hukuka uygun ama Adil sonuçlardan çok uzaktır. Kanunun Adil bir şekilde düzenlenmesi gereklidir.

Üniversitelerde; performans sorunu olmadığı, yaptığı işi kurallarına uygun yaptığı ve yöneticilerine karşı asla saygısızlık yapmadığı halde “Sen emekli ol, seninle çalışmak istemiyoruz, emekli olmazsan seni geçici görevle başka yerlere göndeririz.” deme cüretini gösteren, kendini ölümsüz, belki de kâinatın yaratıcısı zanneden gerek rektör, gerekse diğer yönetici kadrolarındaki kişilere söylüyorum: Sultan Süleyman oturduğu tahtı bırakmamak için veziriazamını, çok sevdiği oğlu Mustafa’yı, torunlarını öldürttü. Ama bir bakın çevrenize Sultan Süleyman’ı göreniniz var mı? Fetvalar veren Şeyhülislamlar var mı? Kula kulluk etmeyin!. Personeli yaptığı iş ile tartın, özel yaşamlarındaki fikirleri ile değil!

Bir üst yönetici olmak için VİCDANını çelik kasaya bırakanlar, yapmayın! Allah’ın size bahşettiği ömrü, makamı, mevkii, şanı, şöhreti başka insanları ezmek için değil, ellerinden tutup devlete, millete çalıştığınız kuruma yararlı olmak için kullanın.

Sağlık çalışanlarına yapılan mobbing nöbetlerde ve geçici görevlendirmelerde kendini sıkça gösteriyor. Her insan kendine özgü bir fıtrat üzere yaratılmıştır. “Bu insanın tipini beğenmedim, hadi falanca ilçeye, şu kişi bizim sendikadan onu kollayalım. O değil onun burnunu bir sürtelim. Şunun yerine bunu getirelim, gibi düşünceler ve eylemler, önce mobbinge uğrayan mağdurun ve birlikte eşinin çocuğunun hayatını alt üst eder. Bunu yapanların bir dini inanca sahip olmaları doğru olabilir ama cennet sevdasından vazgeçmeleri gerekir. Çünkü kesinlikle söylüyorum, mobbing uygulayan bir yönetici kul hakkına girer ve kul hakkını Allah dahi affetmez.

Kimseye din dersi vermiyorum, ancak birçok yöneticinin ahlak dersine ihtiyacı olduğu da bir gerçek. Adalet her işte! Her iş yerinde ADALET!

Eğitim çalışanları arasında müdür ve md.yrd. atamalarında yüzlerce adaletsiz atama yapıldı. Birçoğu mahkeme kararları ile görevlerine döndü ancak geçen zaman içerisinde haksızlığa uğrayan yöneticiler ve ailelerinin düzeni bozuldu. Elbette müdürlüğü ve md.yrd. hak etmeyenler vardı. Topluca haksızlık diyemem. Ancak neden 2009 yönetici atama yönetmeliği adil olmasına ve hiçbir itiraz görmemesine rağmen o yönetmelik kullanılmıyor da keyfi uygulamada ısrar ediliyor. Bir gün aynı yönetmeliğin bu gün can yakanları yakmayacağı mı düşünülüyor? Herkes intikam derdine düşüyor ise harita üzerinde bir bütün görünmeye aldanmayın, iki parçaya değil de belki onlarca parçaya bölünmüşüz de herkes görmezden geliyor!

Polis ve asker; zor şartlar altında çalışmalarının karşılığı olarak hak edişlerinin düzenlenmesi ve kaybettirilen itibarlarının iade edilmesi yönünde çalışmalar yapılmalıdır.

Özel sökterde çalışanların çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve adil çalışmalarının sağlanması kalkınmanın temellerinden olacaktır.

 

 Kategoriler

downloadfilmterbaru.xyz nomortogel.xyz malayporntube.xyz