“Nerede  bir türkü söyleyen görürsen korkma yanına otur.
Çünkü  kötü insanların türküleri yoktur."

Sevgili Neşet Ertaş’ın  bu güzel sözlerinin yeri her  zaman ayrıdır ben de.  Bu sözler, türküleri sevmem için bir sebep olmuştur diyebilirim. 

Müziğin evrenselliğinin yanı sıra  türküler; Anadolu topraklarının yaşanmışlığını, unuttuğumuz sıcak, duyguları  iliklerimize kadar hissettirebilen yegane tınılardır. Yaşadığımız  coğrafyanın lisanıdır. Halkın en samimi duyguları türkülerde yaşar ve dinlediğimiz   her türkünün kendine has bir öyküsü var, belki de bu yüzden kendimizden bir parça  bulup bizi başka diyarlara götürür ya...

Hayat bir arayıştır, hırpalandığımız  bu arayışta  ruhumuzu  ancak türküler iyileştirebilir. İyileşirsen ancak iyi edebilirsin...

Son dönemlerde Grup Abdal’dan dinlediğimiz, dilimize pelesenk olmuş bir türkünün hikayesinden bahsetmek istiyorum. Madalyonun öteki tarafında gizli kalmış  gerçek kahramanlardan!..

Gizli kahraman demişken Edip Akbayram’dan dinlediğimiz “Aldırma gönül” türküsü de Sabahattin Ali’ye aittir. Yazar,Sinop Cezaevinde tutuklu olarak kaldığı sürede yazmıştır bu şiiri.

Buna benzer  sayısız gizli kalmış kahramanımız  var diyerek esas konuya dönebiliriz.

“ Ervah-ı Ezelden levhi kalemden, Bu benim bahtımı kara yazmışlar Bilirim  güldürmez devri alemden Bir günümüzü  yüz bin zara yazmışlar.” 

Ne güzel demiş Aşık Sümmani öyle değil mi? Yıllarca  büyük üstatların bağlamasından sesine, sesinden ruhuna akmış günümüze kadar gelmiş olan şiirinin ilk satırları ne kadar da derin.

Ezelden,  ruhların varoluşundan beri yazılmış olan kaderine kabullenişini ne güzel sığdırmış bu mısralara. Benim bir günüm yüz bin feryat figanla geçiyor, diyor  aşık Sümmani.

“Olaydı dünyada ikbâlim yaver,

El etse sevdiğim acep el ne der?Bilmem tecelli mi, yoksa ki kader,

Beni bir vefasız yâre yazmışlar.

Yazanlar Leyla’yı Mecnûn kitabın,

Sümmâni’yi bir kenara yazmışlar.” 

Şiirin son satırları da aslında şairin fazlasıyla ruh halini ortaya koyuyor. Satırlarda bir serzeniş hissetmek mümkün. Bu da insanoğlunun aslında kabullenmiş gibi görünse de içinde, hayata umutla tutunduğunun göstergesi değil mi? Yazgısını bildiği halde vazgeçmeden,  hala bir umut diyerek girdiği arayışın verdiği yorgunluk sonrası sitemi olmuş şairin...

O da isterdi ya Gülperi’ye kavuşmak, yazgısı başka türlü olsun isterdi!

Biraz şanslı olsaydım, her şey başka olurdu diyor badeli Aşık. Birde şiirin son cümlesi var ki Şairin bu cümleye   çok şey sığdırdığını söyleyebiliriz.

“Sümmâni’yi bir kenara yazmışlar.” 

1861 Yılı Erzurum Narman ilçesinde doğan  asıl  adı Hüseyin olan Aşık Sümmani, Kasımoğullarından Hasan Ağa'nın oğludur. Uzun süreler çobanlık yapan Aşık Sümmani , 11 yaşındayken rüyasında dervişler tarafından aşk badesi içirilir ve rüyasında görüp aşık olduğu  Gülperi’yi  bulmak için senelerini harcar. Yazdığı, içerisinde  koşmalarının da olduğu Sümmani ile Gülperi hikayesiyle tanınır. Şair; bade   içtiği ve rüyada aşık olduğu için badeli aşıklar arasına girer.

Babasıyla gittiği sıla gecelerinde türkü söyleyen Sümmani, çocuk  yaşta saz çalmayı öğrenip her akşam köylüyü toplayıp saz çalmaya başlıyor. Şenliklere katılıp aşık kahvelerinde çalıp söylemeye devam ediyor. Tasavvuf ve din sevgisi içerikli şiirler yazıyor. Sonunda köyde kalamayıp, yıllarca usanmadan Kafkas, Hint, Afgan, İran topraklarına giderek sevdiğini  aramaya koyuluyor. Aşık Sümmani, saz ve söz ustalığı sayesinde Doğu Anadolu Bölgesi’nde çok tanınan bir aşık olmuş, birçok çırak yetiştirmiştir. Yaşlanınca da kahvelerde çalıp söylemeye devam ediyor.  Şair Samikale Köyü’nde 5 Şubat 1915de, sevdiğini bulamadan ölüyor aynı gün Gülperi  de ölüyor.  Bazen bir çırpıda okuduğumuz hikayeler  ne kadar basit gibi görünüyor öyle değil mi ? Ama hiçte öyle değil.

Bir ömre bir aşk sığdırıp gerçek bir maşuk olmak her yiğidin harcı da değildir. İşte bu dünyadan böyle aşıklar geldi geçti, onlardan geriye sahip çıkmadığımız şiirleri, türküleri, hikayeleri kaldı.

Türkülere sığınan insanlara rast gelmeniz  umuduyla...



Kategoriler

downloadfilmterbaru.xyz nomortogel.xyz malayporntube.xyz