1,37 milyar dolarlık ihracata imza attılar

  • Eklenme Tarihi :18.01.2023 | 10:16
  • Muhabir :

En çok mandalina ihraç ettik, en fazla ihracatı Rusya’ya gerçekleştirdik

1,37 milyar dolarlık ihracata imza attılar

 

Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ferhat Gürüz, 2022 yılında Türkiye'nin yaş meyve sebze ihracatının 2,95 milyar dolara ulaştığını, bu dönemde Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği olarak 1,37 milyar dolarlık ihracata imza attıklarını açıkladı. Başkan Ferhat Gürüz, “2022’de bir önceki yıla göre yüzde 10 artış sağlayan Birliğimiz, Türkiye geneli yaş meyve sebze ihracatının yüzde 46’sını gerçekleştirdi.” dedi.

Türk yaş meyve sebze sektörünün geçen yıl 4 milyon 969 bin ton ürünü uluslararası pazarlarda değerlendirdiğini kaydeden Başkan Ferhat Gürüz, “Dünya ticareti için çok zor geçen 2022’de üretim gücünü ve coğrafi konum avantajını korumayı başaran sektörümüz, aralık ayını 416 milyon dolarlık ihracatla geçti ve yıllık ihracatımız 2 milyar 951 milyon dolar değere ulaştı. Bereketli topraklara ve zengin tarımsal ürün çeşitliliğine sahip Çukurova illerimiz bu yıl da yaş meyve ve sebze ihracatının lokomotifi oldu. En fazla yaş meyve sebze ihraç eden illerimizin başında 703,9 milyon dolar değer ile Mersin yer aldı. Hatay, 480,2 milyon dolar değer ile üçüncü ve Adana 150,9 milyon dolar değer ile altıncı sırada geldi. Türkiye’nin yaş meyve sebze ihracatında en önemli ürün grubunu oluşturan narenciyede de toplam 904 milyon dolarlık dış satımın yüzde 74’ünü AKİB olarak biz gerçekleştirdik.” diye konuştu.

“Sektörün en önemli kazanımı tarım müşavirliği modeli oldu”
Küresel arenada rekabet üstünlüğü elde etmenin yolunun güvenli, kaliteli, sürdürülebilir, çevre dostu ve yenilikçi ürünlerden geçtiğini, tüketici alışkanlıklarındaki değişimi ön planda tutarak tarladan sofraya gelinceye kadar yetiştirilen meyve ve sebzenin, diğer tarımsal ürünlerin izlenebilirliğinin ve tüm sürecin şeffaf bir şekilde ortaya konulmasının zorunlu hale geldiğini vurgulayan Başkan Gürüz, geride kalan yılda sektörün en önemli kazanımının tarım müşavirliği modelinin kabulü olduğunu söyledi.

Başkan Gürüz, “Pestisit kalıntısı, yasaklı ve ruhsatsız zirai ilaç kullanımı ile mücadele için önerdiğimiz yetkilendirilmiş ve sorumlu denetçiler projemizin Tarım ve Orman Bakanlığınca tarım müşavirliği modeli ile yeni yılda hayata geçirecek olması kalıntı sorununu ortadan kaldıracak, ihracat pazarlarında rekabetçiliğimizi önemli ölçüde güçlendirecektir.” ifadelerini kullandı.
Tarım müşavirliği müessesesinin ülke kaynaklarının en verimli şekilde değerlendirilmesini sağlayacağını vurgulayan Başkan Gürüz, gereksiz ilaç kullanımını denetim altına alarak ekolojik yaşama ve insan sağlığına büyük fayda sağlayacağını, izlenebilir, güvenli ve kaliteli üretimi artırarak israfı önleyeceğini dile getirdi.
“Rusya, Malezya ve Suudi Arabistan pazarlarına yönelik hamleler yaptık”
Sektörün en önemli pazarı olan Rusya ile ticari ilişkileri güçlendirmeye yönelik çalışmalara yenilerini eklediklerini kaydeden Başkan Gürüz, Malezya’ya yönelik portakal ihracatını başlatmak için hamleler yaptıklarını, Suudi Arabistan pazarında yakaladıkları ivmeyi daha yukarılara taşımanın gayretini gösterdiklerini belirtti. Başkan Gürüz, “Rusya
Federal Veterinerlik ve Bitki Karantina Servisi’nden teknik heyeti misafir ettik. Rus yetkililer, Mersin ile Adana’daki üretim alanlarında ve ihracatçı firmaların paketleme tesislerinde incelemeler yaptı. Türkiye'den Malezya'ya portakal ihracatını başlatmak için yapılan çalışmalar kapsamında, bu ülkeden gelen teknik heyet, çeşitli firmaların paketleme tesislerini ve bahçeleri inceledi. Bölgemizdeki yaş meyve sebze ihracatçıları, AKİB’in Mersin’de düzenlediği Gıda Alım Heyeti etkinliğinde Suudi Arabistan’ın önemli ithalatçılarına yönelik kapsamlı pazarlama faaliyetleri yaptı. Türkiye ile Suudi Arabistan arasındaki ikili ilişkilerin yarattığı olumlu hava, ticaretimize de yansıyor. Bu ülkede güçlenmeye devam ediyoruz.dedi. 
“Mısır’da narenciye sektörünü inceledik”
Pazar çeşitliliğini artırmaya yönelik faaliyetlerin yanı sıra, yaş meyve sebze sektöründe küresel oyuncu konumundaki ülkelerde yaşanan gelişmeleri de yakından takip ettiklerini dile getiren Başkan Gürüz, bu kapsamda narenciye ürün grubuna yönelik Mısır’a inceleme heyeti etkinliği düzenlediklerini söyledi. Mısır’ın dünya genelinde narenciye üretiminde ilk 10 ülke arasında yer aldığı kaydeden Başkan Gürüz, “Yeni yılın ilk etkinliği olarak 7-10 Ocak tarihleri arasında gerçekleştirdiğimiz Mısır Sektörel İnceleme Heyeti’nde, bu ülkenin narenciye üretiminde ve ticaretinde söz sahibi firmalarını ziyaret ettik. Mısır’daki portakal ve mandalina bahçelerini gezen heyetimiz, paketleme evleri ve soğuk hava depolarında incelemeler yaptı. Mısırlı iş insanları ile bir araya gelerek narenciye sektörüne ilişkin bilgi paylaşımında ve fikir alışverişinde bulunduk. Karşılıklı iş birliği ve ticaret imkânlarının değerlendirildiği etkinlikte verimli görüşmeler yaptık.” ifadelerini kullandı.   

“En çok mandalina ihraç ettik, en fazla ihracatı Rusya’ya gerçekleştirdik”
Türk yaş meyve sebze sektörünün 2022 yılındaki ihracat performansını ürün gruplarına ve ülkelere göre değerlendiren Başkan Ferhat Gürüz, şunları söyledi: “Geride bıraktığımız yılda en çok ihraç ettiğimiz ürün listesinde 463,5 milyon dolar değer ile mandalina birinci, 377,4 milyon dolar değer ile domates ikinci, 272,6 milyon dolar değer ile limon üçüncü sırada yer aldı. Söz konusu dönemde ihracat hacminde en yüksek artışları karpuz, kayısı ve şeftalide yakaladık. 2022 yılında sektörümüzün en fazla yaş meyve sebze ihraç ettiği ülkelere baktığımızda ilk sırada yüzde 10 artış ve 1,1 milyar dolar değer ile Rusya yer aldı. Bu ülkeyi 243,6 milyon dolar değer ile Almanya ikinci, 201 milyon dolar değer ile Ukrayna üçüncü sıradan takip etti. Bu dönemde ihracat hacminde en güçlü artışları sağladığımız ülkeler Suudi Arabistan, İsrail ve Polonya oldu.” (Haber Merkezi)