2,7 MİLYAR DOLARLIK İHRACAT KATKISI - Hatay Söz Gazetesi

2,7 MİLYAR DOLARLIK İHRACAT KATKISI

  • Eklenme Tarihi :29.06.2024 | 11:51
  • Muhabir :Haber Merkezi

Türkiye’nin demir-çelik ihracatı Mayıs ayında toplamda yüzde 12 büyüme göstererek 2,7 milyar dolarlık ihracat katkısı verdi.

2,7 MİLYAR DOLARLIK İHRACAT KATKISI

Sektör ihracatı ana pazar olan Avrupa’da rekor artışlar kaydetti, İtalya ve Romanya pazarları büyümede başı çekerken Yunanistan, İspanya, ABD pazarları da artış oranlarıyla dikkat çekti.

Miktar bazındaki büyümeye vurgu yapan ADMİB Başkanı Fuat Tosyalı, “Siparişlerdeki artışlardan dolayı memnunuz. Ülkemize yönelen talebin aynı ivmeyle devam edeceğini düşünüyoruz. Türkiye ihracatının önemli sacayaklarından olan demir-çelik sektörlerimiz yılın ikinci yarısından itibaren daha güçlü ihracat rakamıyla ülke ihracatımıza önemli bir destek sağlayacaktır” dedi.

Mayıs ayına ilişkin ihracat verilerini değerlendiren ADMİB Başkanı Fuat Tosyalı, “Mayıs ayında Türkiye geneli sektör ihracatımız miktar bazında yüzde 39, ADMİB’in ihracatı ise yüzde 84 arttı. Siparişlerdeki artışlardan dolayı memnunuz. Ülkemize yönelen talebin aynı ivmeyle devam edeceğini düşünüyoruz. Çelik ihracatımızda yıl başından bu yana ortaya koyduğumuz başarılı performansı aynı istikrarla yıl sonuna kadar taşıyacağımızı ön görüyoruz. Demir ve demir dışı metallerde ise Türkiye genelinde mayıs ayı ihracatımızın büyüme kaydetmesi sektörümüz için yılın geri kalanı adına umut verici oldu. Türkiye ihracatının önemli sacayaklarından olan iki sektörümüz de yılın ikinci yarısından itibaren daha güçlü ihracat rakamlarıyla ülke ihracatımıza önemli bir destek sağlayacaktır” dedi.