AKDENİZ’DE KORE RÜZGARI

  • Eklenme Tarihi :18.06.2022 | 13:44

Türkiye ile Kore arasındaki diplomatik ilişkilerin kurulmasının 65. yılı kapsamında hazırlanan Akdeniz’de Kore Rüzgârı etkinlikleri başladı.

AKDENİZ’DE KORE RÜZGARI

Kore kültürünü anlatan etkinliklerin ilk gününde EXPO 2021 Hatay’ın Antakya’daki alanı çok sayıda misafiri ağırladı. Kore Mutfağı Uzmanı Kim TaeYong ve Kore Kozmetik Enstitüsü Makyaj Sanatçısı RyuBo Mi EXPO ziyaretçileriyle bir araya geldi.

ORTAK VE FARKLI YÖNLER

Türkiye’ye ilk kez geldiğini ve buraya geldiğinden dolayı çok gurur duyduğunu dile getiren Şef Kim TaeYong Kore Saray Mutfağında yer alan birbirinden özel yemekleri katılımcılar eşliğinde hazırladı. Yemeklerin yapımı esnasında Kore Mutfağı ile ilgili genel bilgileri de paylaşan şef, Türk yemekleri ile ilgili Kore yemeklerinin ortak ve farklı yönlerinden de bahsetti.

Gösterilerin sonunda hazırlanan yemekleri tadan katılımcılar farklı damak tadına sahip bu lezzetlere büyük ilgi gösterdi. Etkinliğin ikinci aşamasında ise katılımcılar Gujulpan, Ddeoksanjeon gibi Kore Saray Mutfağının ünlü yemeklerinin yapımını öğrendi. Keyifli geçen atölyenin sonunda katılımcılar başarılı sunumlarla Kore mutfağına ilk adımı atmış oldu.

KORE’NİN GÜZELLİK SIRLARI

Güzellik sektörü konusunda tüm dünyanın ilgisini çeken Kore’nin güzellik sırlarının anlatıldığı K- Beauty gösterisi de yoğun ilgi ile karşılandı. Cilt temizliği ve bakımının öneminin anlatılması ile başlayan etkinlikte makyaj sanatçısı RyuBoMi’nin bir katılımcıya Kore teknikleri ile makyaj yaptı.

Birbirinden özel teknikler hakkında bilgi verilen etkinlik esnasında RyuBo Mi katılımcıların birçok sorusuna da cevap verdi. Gördüğü ilginin kendisini çok memnun ettiğini dile getiren sanatçı katılımcılara Kore güzellik ürünlerinden hediye etti.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Adnan Özkaya, Kore Büyükelçiliği Müsteşarı KeeHoung Park, EXPO’21 Hatay Genel Sekreteri İhsan Çakar ve organizasyon yöneticilerinin yer aldığı etkinliklerin sonunda misafirlere plaket ve Hatay bitkilerinden oluşan hediyeler verildi. (Haber Merkezi)