ALTIN FİYATLARI YÜZDE 30 ARTTI

  • Eklenme Tarihi :01.08.2022 | 10:04
  • Muhabir :

Merkez Bankası’nın faiz açıklamasının ardından Altın fiyatları yüzde 30 arttı.

ALTIN FİYATLARI YÜZDE 30 ARTTI

 Açıklama öncesi gramı 780 lira olan 24 ayar altın fiyatları açıklama sonrası bin 20’liraya fırladı. Altın fiyatlarının artması vatandaşlar kadar kuyumcu esnafını da olumsuz yönde etkiledi. Yüzde 30 artan altın fiyatları kuyumcu esnafının işlerinde yüzde yüze yakın azalmaya neden oldu. Düğün sezonu olmasına rağmen boş kalan Kuyumcular çarşısındaki esnafların bazılarının kapanma noktasına geldiğini belirten Kuyumcular Odası Başkanı Nebil Hurigil, insanların da alım gücünün düştüğünü söyledi.

ESNAFIMIZ DİBİ GÖRDÜ

Yaz aylarının düğün sezonu olduğunu hatırlatan Hurigil, “Geçmiş yıllarda çeyiz kesen vatandaşlar, yaklaşık yarım kiloya yakın altın alırlardı. Şu anda yarım kilo altın 500 bin liranın üzerinde. Bu parayı kim verebilir. Artık insanlar, bir çift yüzük bir çift bilezikle işi bitirmeye çalışıyorlar. Çoğu vatandaşlarımızda altın almıyorlar. Bu durumda kuyumcu esnafımızı çok etkiliyor. Her yıl düğün sezonlarında işimiz yüzde yüz düştü. Bu sene çarşımız boş kaldı. Esnafımız deyim yerindeyse dibi gördü. İşyerini kapatmayı bile düşünen esnaflarımız var.” dedi.

ALTIN ALACAK GÜCÜMÜZ YOK

Altın fiyatlarının çok yüksek olduğunu belirten ev hanımı Nursel Bakımcı, yakında oğlunun düğünü olduğunu ancak altın alacak güçlerinin olmadığını söyledi.

Altının gramının bin liranın üzerine çıktığını belirten Bakımcı, “Yakında düğünümüz olduğu için kuyumcuları şöyle bir dolaşmak istedim. Fiyatlar gerçekten el yakıyor. Bir çift bilezik alsanız 20 gram tutsa 20 bin lira para ediyor. Yazık günah. Düğün yapacağız ama bu fiyatlarda altın almamız mümkün değil. Ne yapacağımızı şaşırdık.” diye konuştu. (Yaser ÇAPAROĞLU)