Altınözü’nde hasat zamanı

  • Eklenme Tarihi :05.11.2022 | 20:34
  • Muhabir :

Altınözü’nün bereketli topraklarından özenle toplanan zeytinlerin, sofraları zenginleştiren zeytinyağına dönüşümünü devam ediyor.

Altınözü’nde hasat zamanı

Çiftçiler tarafından özenle toplanan zeytinler, yağları çıkarılmak üzere çuvallara konularak fabrikalara gönderiliyor. Sabahın ilk saatlerinde tarlasında soluğu alan çiftçilerden Altınözülü Recep Çoşkun, hasadın tüm bereketi ile devam ettiğini ve toplanan zeytinlerin zeytinyağına dönüşümünün sürdüğünü belirterek, “Altınözümüzde zeytinyağı zamanı şu an. Bizler için yılın en bereketli en heyecanlı zamanı. Sabahın il saatlerinde tarlalarımızda zeytin topluyor güneşin batışına yakın tarladan ayrılıyoruz. Topladığımız zeytinler yağ olmak üzere fabrikalara doğru yola çıkıyor. İlçemizde yetiştirilen zeytinlerin aroması, kalitesi diğer zeytinlerden farklıdır. Altınözü zeytini daha başkadır. Bu sebeple çıkan zeytinyağımız da bir numaradır. Lezzeti ile kendi taşına tarifsiz bir lezzet diyebiliriz” diye belirtti.

ALTINÖZÜ ZEYTİNİ VE ZEYTİNYAĞI BİR NUMARA

Zeytinlerin zeytinyağına dönüşümünden bahseden Coşkun, “ Bizler toplama kısmıyla ilgileniyoruz. Topladığımız zeytinleri zeytinyağına dönüşmek üzere pireseye gönderiyoruz. Fabrikada zeytinler yıkama, kırma, pres işlemlerinden geçiriliyor, ardından suyu ayrıştırılarak zeytinyağı elde ediliyor. Daha sonra kış boyu tüketmek üzere bizlere ulaşıyor” dedi. Toplanan zeytinlerden çıkan asit oranının yok denecek kadar az olduğunu belirten Coşkun, kalitesi ile Altınözü zeytininin ve zeytinyağının bir numara olduğunu söyledi. Zeytinyağlarının kalitesi ve aroması dolayısıyla yoğun ilgi gördüğünü söyleyen Coşkun, hasat döneminde olan herkese bereketli hasatlar diledi. (Haber Merkezi)