ALTUN’DAN HÜKÜMETE ÇAĞRI

  • Eklenme Tarihi :13.01.2024 | 10:39
  • Muhabir :Haber Merkezi

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) geçen yılın enflasyon rakamını açıklamasıyla birlikte dikkatler emekli maaşlarına yapılacak olan artış oranlarına çevrildi.

ALTUN’DAN HÜKÜMETE ÇAĞRI

Bu gelişmenin üzerine, Hak Emekliler Derneği’nin (HAK EMEK-DER) Yönetim Kurulu Başkanı ve Özçelik-İş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Bayram Altun’dan hükümete, emekli maaşlarıyla ilgili olarak bir çağrı geldi.

Emekli maaşları ile ilgili bir yazılı basın açıklaması yapan HAK EMEK-DER Başkanı Altun, “Her geçen gün artan enflasyon, en başta emekli vatandaşlarımızı olumsuz etkilemekte, emeklilerimizin geçim koşullarını daha da ağırlaştırmaktadır. Bu nedenle emeklilerin geçim sıkıntısına çare olacak çözümleri bir an evvel hayata geçirmek konusunda adımlar atılmasını bekliyoruz. Türkiye’deki yoksulluk, açlık sınırı, enflasyon ve alım gücü dikkate aldığında, en düşük emekli aylığı, asgari ücret seviyesine çekilmelidir.

MİLYONLARCA EMEKLİNİN BEKLENTİSİ BU YÖNDE

“Milyonlarca emeklinin beklentisi bu yöndedir. Emeklilerin asgari bir yaşam standardına kavuşabilmesi için, bu talebimizin acilen karşılanması elzem hale gelmiştir” ifadelerini kullandı. “Mustafa Kemal Atatürk’ün “Bir milletin yaşlı vatandaşlarına ve emeklilerine karşı tutumu, o milletin yaşama kudretinin en önemli kıstasıdır. Mazide muktedirken bütün kuvvetiyle çalışmış olanlara karşı minnet hissi duymayan milletin istikbal’e güvenle bakmaya hakkı yoktur.” sözüne atıf yapan Altun, Sosyal Devlet anlayışı içinde emeklerin insan onuruna yakışır bir yaşam sürmesi gerektiğinin altını çizdi.

SUNİ BİR ZAM YAĞMURU VAR

En düşük emekli aylığının asgari ücret seviyesine çekilmesiyle birlikte emeklilerin bir nebze de olsa rahat bir nefes alacağını kaydeden Başkan Altun, “Birçok mal ve hizmette, denetimsiz, suni bir artışla ile karşı karşıyayız. Maalesef temel ihtiyaç malzemelerinde bile fahiş zamlar yapıldığını görüyoruz. Hükümetimizin emekli maaşlarını iyileştirmekle beraber, fahiş zamlara da acil çözüm bulmalı, fırsatçılara da en ağır yaptırımları uygulamalıdır” diyerek son dönemdeki suni zamlara dikkat çekti.(HABER MERKEZİ)