AMBARGODAN EN ÇOK HATAY ETKİLENDİ

  • Eklenme Tarihi :01.07.2022 | 10:22
  • Muhabir :

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Hikmet Çinçin, Suudi Arabistan yönetiminin Türkiye’ye yönelik yaptığı ambargodan en çok etkilenen illerin başında Hatay’ın geldiğini bildirdi.

AMBARGODAN EN ÇOK HATAY ETKİLENDİ

Son yıllarda ülkemiz ve Suudi Arabistan arasında yaşanan gerilime paralel olarak Suudi yönetimi bir süredir Türk ürünlerine ambargo uyguladığını belirten Çinçin, “Bu süreçte iki ülke arasında yaşanan ambargolardan ekonomik olarak en çok etkilenen illerin başında Hatay gelmektedir. İhracat verilerine bakıldığında Hatay ilinden Demir-Çelik, Yaş Sebze-Meyve, Gıda, Mobilya gibi sektörler başta olmak üzere Suudi Arabistan’a yoğun ihracat yapılmaktadır.” dedi.

40 BİNE YAKIN TÜRK VATANDAŞI VAR

 

Bunun yanı sıra Suudi Arabistan'da 40 bine yakın Türk vatandaşının bulunduğunu ve bunun yaklaşık 30 bininin Hataylı olduğunu belirterek, “Yaşanan olumsuz süreç ilimizden çalışmak ya da yatırım yapmak üzere Suudi Arabistan’a giden vatandaşlarımızın ve ailelerinin sıkıntılı günler yaşamasına neden olmuştur.  Antakya Ticaret ve Sanayi Odası olarak yaşanan tüm bu süreçte devletimizin ilgili kurumları nezdinde yaptığımız yazışmalar ile ilk günden itibaren konuya büyük hassasiyet göstererek, takipçisi olduk.”

İLİŞKİLER ACİLEN BEKLENEN DÜZEYE GELMELİ

“Gelinen son süreç itibari ile Türkiye-Suudi Arabistan arasında karşılıklı görüşmeler yeniden başlamış olup dün itibari ile de Türk mallarına uygulanan AMBARGO ve Türk Tırlarına uygulanan kısıtlamalar kalkmıştır. Suudi Arabistan ile yaşanan sıkıntıların aşılarak yeniden karşılıklı ticaretin başlaması bizleri çok sevindirmiştir. İki ülke arasında yaşanan sıkıntıların giderilmesi için harcanan çabaları Hataylı İş İnsanları olarak destekliyor, benzer adımların Suriye ve Mısır içinde atılmasını bekliyoruz. Suudi Arabistan ile ticaretin ülkemiz ve İlimiz yararına acilen beklenen düzeye gelmesini temenni ediyoruz.” dedi. (Haber Merkezi)