ANTAKYA’DA TAZE FINDIK 70 LİRA

  • Eklenme Tarihi :16.08.2022 | 12:08

Antakya’da yaz mevsiminin vazgeçilmez ürünleri taze Antep fıstığı, fındık ve İnnep tezgahlarda sergilenmeye başlandı.

ANTAKYA’DA TAZE FINDIK 70 LİRA

Fındık tezgahlarda 70 liradan alıcı bulurken, innep ve taze Antep fıstığı da artan hayat pahalılığından nasibini aldı. Vatandaşların yoğun olarak ilgi gösterdikleri taze fındığa olan ilgiden memnun olduğunu belirten seyyar satıcı Hanifi Pehlivan, “Bu sene fındık 70 lira. Geçtiğimiz sene 30-35 liraydı. Fiyatı iki katına çıktı. Vatandaşlarımız mevsim ürünlerine bayılıyor. Artan hayat pahalılığı yüzünden eskiden 1 kilo fındık alan vatandaş, bugün yarım kilo alıyor. İşlerimiz fena gitmiyor. Ama hiçbir şey eskisi gibi değil.” dedi.

 

İNNEP HER DERDE DEVA

Fındığın yanı sıra tezgahlarda yerini alan İnnep’te (HÜNNAP) vatandaşın ilgi odağı oldu. Mayhoş tadı ve aroması ile vitamin deposu olarak satışa sunulan İnnep her derde deva. Bünyesinde B Vitamini türevleri ve yüzde 83 C Vitamini barındıran İnnep’in  ayrıca, Potasyum, Demir, Manganez, Magnezyum, Fosfor, Kalsiyum, Çinko ve Sodyum mineralleri açısından zengin bir meyve olması vatandaşların ilgisini arttırıyor.

 

Son yıllarda popülerliğinin artmasından dolayı özellikle araştırma konuları içinde yer alan innep, besin değeri oldukça yüksek bir meyve olarak bilinir. Besin değerlerinin yüksek olmasından dolayı özellikle kanseri önleyeceği özelliğe sahiptir. Antioksidan ve C vitamini kaynağı olan Hünnap bağışıklık sisteminde güçlendirici etkiye sahiptir. Bağırsak sorunlarına iyi gelir ve kabızlığı tedavi eder. Kalp-damar sağlığına da iyi geldiği bilinmektedir. Aynı zamanda kalsiyum ve fosfor diş sağlığını koruma konusunda da oldukça etkili olur. (Yaser ÇAPAROĞLU)