ARTIK ZORUNLU HALE GELDİ

  • Eklenme Tarihi :23.08.2022 | 11:10
  • Muhabir :

Motosiklet ve elektrikli scooter sürücülerine gece yolculuklarında reflektör olan yelek giyme zorunluluğu getirildi.

ARTIK ZORUNLU HALE GELDİ

Karayolları Trafik Yönetmeliği'nde yapılan değişiklik resmi gazetede yayınlandı. artık sürücüler gece reflektörlü yelek giymek zorunda kalacak. Giymeyenlere cezai işlem uygulanacak.

 İÇİŞLERİ Bakanlığı koordinasyonunda Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nca hazırlanan Karayolları Trafik Yönetmeliği'nde değişikliğe gidildi. Yapılan değişiklikle birlikte trafikte yeni önlemler alındı. Yönetmelik kapsamında Otobüs, minibüs ve taksilerde "çocuk bağlama sistemleri" zorunlu hale getirildi. Tüm yolcular emniyet kemeri takmadan harekete izin verilmeyecek. Motosiklet, bisiklet motorlu bisiklet ve elektrikli skuter kullananlar ise gece saatlerinde reflektör olan giysiler giyecek.

 

FİYATI 150 LİRADAN BAŞLIYOR

Motosikletler için kullanılan reflektör olan yeleklerin satış fiyatı ise, 150 TL'den başlıyor. İşçiler tarafından kullanılan ve diğerlerine göre daha uygun olan reflektif yelekleri ise 30 TL'den satılıyor.

Resmi Gazete'de yayınlanan yönetmelikteyse konu ile ilgili "Sürücüler ve taşınması halinde yolcular için, gece seyahatlerinde görünürlüklerini sağlayacak şekilde reflektif yelek ve bunun gibi giyineceklerdir" denildi. Yönetmelikte aynı zamanda motosiklet sürücülerine gözü koruyacak materyalleri giyme ve takma zorunluluğu da getirildi.

SÜRÜCÜLER DAHA GÖRÜNÜR OLACAK

Yeni yönetmelikle motosiklet ve elektrikli scooter sürücülerini daha görünür hale getirebilmek için yapılan bir çalışma olduğunu belirten Sürücü eğitmeni Hakan Akçay "Geceleri zaten gözükmeyen motosikletler iyice görünmüyorlar. Motosiklet sürücülerini daha görünür hale getirebilmek için yapılan bir değişiklik bu. Yeni yasaya göre gece yola çıkan motosiklet sürücüleri reflektif yelek veya ceket giymek zorundalar. Ben gündüz de reflektif yeleği tavsiye ediyorum. Görünmek bizim görevimiz, motosiklet hala sürücülerin algısında değil. Yolcu varsa o da giyecek" dedi.

REFLEKTÖRLÜ İŞÇİ YELEĞİ DE İŞ GÖRÜR

 Gözlük zorunluluğunun da olduğunu belirten Akçay, “Bu yeleklerin ceketlerin fiyat aralığı geniş bir makas. Çok ucuzu da var çok pahalısı da var. Motosiklet için reflektif yelek aranınca 250 liradan bin 500 liraya kadar çıkabiliyor. Reflektif yelek diye aranırsa işçilerin giydiği yelekler de aynı işi görür. Eğer süratli motor kullanmıyorsanız o yelek de aynı işi görür. O yelekler de yaklaşık 30 liradan satışa sunuluyor. Bu 30 liralık yelek can kurtarabilir. Bana kalırsa motosiklet sürücüleri reflektif olan giysileri 24 saat giymeli ama güneş batımından itibaren giyilmeli" diye konuştu. (Yaser ÇAPAROĞLU)