ASLAN BALIĞI EKONOMİYE KAZANDIRILACAK

  • Eklenme Tarihi :24.06.2022 | 10:34

İSTE Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cemal Turan hazırladıkları projelerle İskenderun Körfezi’nde istilacı baskın balık türlerin başında gelen zehirli Aslan Balıklarının ekonomiye kazandıracaklarını söyledi.

ASLAN BALIĞI EKONOMİYE KAZANDIRILACAK

İskenderun Teknik Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi, Su Ürünleri Mühendisliği Bölümü öğrencileri ve öğretim üyeleri ile birlikte, Körfezde ağ çeken Dekan Prof. Dr. Cemal Turan yabancı balıkların baskınlığı konusunda, denizel biyoçeşitliliğin korunması ve küçük ölçekli balıkçılığın kalkındırılması amaçlı çalışma yaptıklarını kaydetti.

 

BALON BALIĞI İLE MÜCADELEMİZ VAR

Kızıldeniz’den gelerek, özellikle yerel balıklar üzerinde baskın olan Balon ve Aslan balıklarıyla mücadele edilmediği takdirde gelecekte tehlikeli sonuçlarla karşılaşılacağını vurgulayan Dekan Cemal Turan “Tüm yüzgeçleri zehirli, kolay kolay ölmeyen bir balık, eko sistemde yerel türlere en büyük zararı veren bir türlerden bir tanesi aslan balığı. Çok obur bir balık, devamlı yeme modunda, özellikle küçük kaya altındaki yerel balıkları kovalayıp yemektedir. Bunlarla mücadelede özellikle aslan balığı, balon balıkları ile ilgili mücadelelerimiz var” dedi.

Aslan balıklarının avcılığını ekonomiye kazandırılmasını teşvik edici çalışmalar yaptıklarını sözlerine ekleyen Dekan Cemal Turan “Bununla ilgili kampanyalar düzenlemekteyiz. Mesela aslan balıklarının ekonomiye kazandırılmasını teşvik etmekteyiz, bununla ilgili kampanyalar düzenlemekteyiz.

25 Haziran'da İskenderun Teknik Üniversitesi, Deniz Ticaret Odası ve Tarım Orman Bakanlığı ile küçük ölçekli balıkçılar, uzatma ağcılarla birlikte aslan balığı yakalama etkinliği düzenlemekteyiz, bu türün eko sistemden çıkartılması için. Daha sonra bunları mangal tarzıyla, balık çorbasıyla halka balıkçılara tattıracağız, yedireceğiz. Bu şekilde bunların ekonomiye dönüştürülmesi ile ilgili çalışmalar, projeler oluşturmaktayız” diye konuştu. (Haber Merkezi)