ATSO HATAY DEVLETİ MÜZESİ

  • Eklenme Tarihi :28.01.2023 | 01:17
  • Muhabir :

ANTAKYA Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Hatay Devleti Müzesi arşivi, ATSO’ya ziyarete gelenlerin büyük ilgisini çekiyor.

ATSO HATAY DEVLETİ MÜZESİ

 Türkiye’de 1922 yılında yayınlanmaya başlayan ve yayın hayatını 1977’e kadar sürdüren ünlü Mizah Dergisi Akbaba Dergisinin Hatay Davası ile ilgili sayılarının da dahil olmak üzere bir çok bilgi ve belgenin yayınladığı müze, Hatay tarihine de ışık tutuyor.

ATSO Hizmet Binası’nın yeniden yapılmasının ardından Yusuf Ceylan Toplantı salonunun giriş kısmında açılan sergi, ziyaretçilerini ağırlıyor. ATSO Başkanı Hikmet Çinçin’in çabaları ile hazırlanan ve Türkiye Odalar Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hısarcıklıoğlu tarafından açılan sergi bulundurduğu tarihi materyallerle Hatay’ın kurtuluşundan, devlet olmasına oradan da Anavatana katılmasını anlatıyor.

GAZETE KÜPÜRLERİ ÖN PLANDA

Hatay’ın kurtuluşu, ardından Hatay Devleti’nin kurulması ve alınan meclis kararı ile Anavatana katılmasını içeren haberlerin yer aldığı Vakit, Kurun, Cumhuriyet, Tan ve Ulus gazetelerinin küpürlerinin sergilendiği sergide o yıllara ait bir çok fotoğrafta sergileniyor.

Müzede sergilenen büyük bir ilgi gören Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün şapka inkılabını anlatan fotoğrafın altına aynen şu ifadeler yazılı, “Antakya’da şapka Türklerin ve Türkiye’nin simgesi haline gelmiş.b Türkler arasında fes yerine şapka giyenler çoğalmış. Bu nedenle 1934 yılında kendi aralarında yaptıkları 29 Ağustos Zafer Bayramı kutlamalarına şapkalı olarak katıldılar”

HATAY DEVLETİ CUMHURBAŞKANI

Sergide Atatürk, Hatay Devleti’nin ilk ve tek Cumhurbaşkanı Tayfur Sökmen ve Hatay Devleti Meclis başkanı Abdulgani Türkmen ile  Hatay Devleti Başbakanı Abdurrahman Melek’e ayrı bir köşe ayrılmış. Ziyaretçilerin en çok ilgisini çeken köşelerden biri olan köşenin en üstünde Türk Bayrağı, Onun altında Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Atatürk’ün altında da sırasıyla Hatay Devleti’nin Cumhurbaşkanı Tayfur Sökmen Hatay Devleti Meclis başkanı Abdulgani Türkmen ve Hatay Devleti Başbakanı Abdurrahman Melek’in fotografları yer alıyor.

FRANSIZLARLA OLAN GÖRÜŞMENİN FOTOGRAFI

Birinci Dünya savaşının ardından Fransızlar tarafından işgal altına alınan Hatay’ın, bağımsızlığını tekrar kazanması için Fransızlarla yapılan toplantının fotosu da yer alıyor. Fransızlarla görüşmek üzere Antakya’ya gelen Türk Askeri Heyeti, Halefzade Süreyya beyin konağının avlusunda toplantı öncesinde bir araya geldiklerini belgeleyen bir fotoda Kurmay Albay Fevzi Mengüç, Orgeneral Asım Gündüz ve Kurmay Yüzbaşı Nuretten Alpkartal yer alıyor. Fotonun çekim tarihi ise 12.06. 1938. (Yaser ÇAPAROĞLU)