BALIKÇILARIN YÜZÜ GÜLECEK!

  • Eklenme Tarihi :06.09.2023 | 09:58
  • Muhabir :

Türk karasularının büyük bir bölümünde 1 Eylül’de su ürünleri avcılığına başlayan balıkçılar, Doğu Akdeniz’de ise ayın 15’ini bekliyor

BALIKÇILARIN YÜZÜ GÜLECEK!

. Bölgede sayılı günlerin kaldığı balık sezonunun yüzleri güldüreceği bildirildi.

On bir ili derinden yaralayan yüzyılın felaketini en ağır hasarla yaşayan Hatay’ın İskenderun ilçesinde Balıkçı barınağı da çöktü, kullanılamaz hale geldi, Balıkçı esnafının da dükkanları zarar gördü.

İskenderun Balık Pazar Entegre Tesisleri Kooperatifi Başkanı Mehmet Ali Aytekin “Balıkhanede 5-6 esnafımız açık, hizmet veriyor geri kalan 22 esnafın işyeri tadilat nedeniyle daha kapalı durumda. Ayın 15'inde sezon açılışına kadar, tadilat yüzünden kapalı olan balıkçı esnafımızın da açılacağını düşünüyoruz. Sezon başladığında tekneleri denize açılacak. Bu sene bolca balık olacağını ve insanların da özlem duydukları balıklara kavuşacaklarını düşünüyorum” dedi.

EKİM, KASIM DAHA HAREKETLİ OLACAK

15 Eylülden sonra Bölge balıkçılar için av yasağının kaldırılması sonucu su ürünleri av sezonunun açılacağını hatırlatan Aytekin “Sezon açılmasıyla birlikte hem uygun fiyata, hem bol çeşitli bir sezona gireceğiz, özlem duyduğumuz balıklara kavuşacağız. Satış durumları öncesine göre düşük. Sezonda umarım her şey daha iyi olur çünkü et ve tavuk da almış başını gidiyor 15 Eylül'de sezon açıldığı için balıklarda tahminen %50 bir indirim var. Yöresel balıklarımız olan keser baş barbunya gümüş kırmızı barbunya şu an 300 TL sezon açıldıktan sonra tahmini 150 TL'ye müşterilerimiz yiyebilir. Gümüş balığında sezon açıldıktan sonra ₺90'yi yiyebilirler. Eylül ekim kasım ayında bol bol balık tüketmesini öneriyorum en lezzetli döneme ve en uygun dönemi. Trollerimiz çalışmıyor troller bunu maliyetten düşüyor bütün troller çıkınca balık fazla çıkıyor şu an balık az artı yakıt pahalı işçilik pahalı bunlar üst üste eklenince fiyatlar biraz ister istemez 4-5 katına çıkıyor ama sezon açıldıktan sonra eylül ekim kasım ayında daha hareketli olacak diye tahmin ediyorum” diye konuştu. (Haber Merkezi)