BİBER SALÇASI REKOR KIRDI: 180 LİRA

  • Eklenme Tarihi :17.08.2023 | 12:49

Hatay’da yemeklere kullanılan ev yapımı biber salçası bu yıl rekor fiyatla zamlandı

BİBER SALÇASI REKOR KIRDI: 180 LİRA

Geçen yıl 70-80 lira arasında satılan biber salçası bu yıl rekor kırarak 180 liraya yükseldi.

Üreticiler, tepeden tırnağa her şeye zam geldiğini belirterek, kendine özgü aroması ve kalitesiyle özellikle salça, baharat ve kurutmalık olarak kullanılan kapya biberin kilosunun geçen yıl 7-8 liradan satıldığını, bu yıl ise 25-30 liradan satıldığına dikkat çektiler.

BİBER SALÇASI YAPIMI BAŞLADI

Özellikle Hatay’ın en sıcak ve sınıra sıfır noktada bulunan Altınözü ile Reyhanlı ilçelerindeki tarım alanlarında yetişen kırmızı biberleri bugünlerde tarlaları tamamen kırmızıya bürümüş durumda. Altınözü’ne bağlı Bohşin, Apaydın ve Hacıpaşa mahallelerindeki tarlalarda bugünlerde hummalı bir çalışma var. Baştan sona kırmızıya dönen tarlalardaki biberler çiftçiler tarafından toplanmaya başladı. Önce kovalara doldurulan biberler ardından kasalara yerleştirilip salça haline gelecekleri evlere götürülüyor.

ÖNCE YIKANIYOR, SONRA İŞLEM BAŞLIYOR

Traktör römorklarına kasalarla yüklenen biberler, ya salça fabrikalarının yada salçaya dönüştürülecekleri evlerin yolunu tutuyor. Evlerde kadınlar tarafından teslim alınan salçalık biberler, önce yıkanıyor, ardından da kıyma makinelerinde kıyılması için küçük parçalara bölünüyor. Kadınlar biberin acısından ellerini korumak için mutlaka eldiven kullanıyor. Küçük parçalara ayrılan biberler bir gün boyunca suyunu salmaları için bekletiliyor. Bir günlük beklemenin ardından parçalara ayrılmış olan biberler kıyma makinelerine konulup iyice eziliyor.

Salça haline gelen biberler son olarak zeytinyağı ve hafif tuzla buluşup güneşlendikten sonra Hatay’ın yemeklerine lezzet katan biber salçası haline geliyor. (Haber Merkezi)