BÖLGESEL BALIKÇILIK HEYECANI

  • Eklenme Tarihi :12.07.2023 | 11:25

Hatay Su Ürünleri Kooperatifleri Birlik Başkanı Celal Bilen, Bakanlığın uygulamaya geçirmek üzere hazırladığı, ‘Bölgesel Balıkçılık’ uygulamasına geçişin Körfez balıkçısının yıllardır beklentilerini karşılayacağına inandığını söyledi.

BÖLGESEL BALIKÇILIK HEYECANI

Tarım ve Orman Bakanlığının bir süredir üzerinde çalıştığı bir uygulamanın balıkçıları heyecanlandırdığını belirten Hatay Su Ürünleri Kooperatifleri Birlik Başkanı Celal Bilen “Şu anda biliyorsunuz av yasağı var, Eylül 15’e kadar devam eden. Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü kanalıyla 6 Temmuz günü bölgesel balıkçılığa geçiş için bir bilgilendirme toplantısı yapıldı. Adana Karataş’ta. Balıkçılarımıza da bu bilgiyi verdik” dedi.

EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜR ETTİ

Bölgesel balıkçılığın Akdeniz için çok önemli olduğunun altını çizen Celal Bilen “Burada da şu amaç düşünülüyor; her bölge kendine has olan balıkçılığı suların durumu, kıyı yapılanması, metre derinliği değerlendirilerek kullanacak ağları da içerisine alan bir düzenleme yapılacak. Çünkü yapılması gereken şey de bu, çok geç kalınmıştı, en kısa zamanda hayata geçirir, mevsimde (sezonunda) yetiştirilirse çok mutlu olacağız. Buradan ilgililere uygulamanın hayata geçirilesinde emeği geçenlere teşekkür ederim” diye konuştu.

Hangi balıkçının ve balıkçı teknelerinin yararlanacağı toplantıdan sonra netleşeceğini sözlerine ekleyen Celal Bilen şunları paylaştı: “Küçük-büyük ölçekliler tekneler hepsini kapsayacak. Balıkçıların lehine çıkabilecek en güzel kanunları çıkarmak için elimizden geleni yapacağız. Hiç merak etmesinler, hiçbir sıkıntıya düşmeyecekler”