ÇİFTÇİYE UCUZ GÜBRE

  • Eklenme Tarihi :06.04.2022 | 10:19

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, çiftçilerin üretim maliyetini düşürmek ve toprağı korumak hedefiyle üretilen organomineral gübre üretim tesisinde incelemelerde bulundu.

ÇİFTÇİYE UCUZ GÜBRE

Toprak analizlerinden başlamak üzere tarımın geliştirilmesi için birkaç yıldır geniş çaplı bir çalışma yaptıklarını belirten Savaş, hazırlıkların tamamlandığını ve çiftçilere ulaşmanın sevinci içinde olduklarını ifade etti.

Gübre fiyatlarının en az yüzde bin arttığı bir dönemde Hatay’da 10 binden fazla aileyle sözleşmeli tarım yaptıklarını belirten Savaş, gelecek yıl bu sayıyı 20 bine çıkarmayı hedeflediklerini bildirdi.

Proje kapsamında fide ve tohumları çiftçilere ücretsiz verdiklerini, organomineral gübreyi de piyasa fiyatının çok altında, maliyet fiyatına, satacaklarını söyleyen Savaş,  kentteki tüm çiftçilere ulaşmak istediklerini anlattı.

UCUZ GÜBREYİ PEŞİN SATMAK ZORUNDAYIZ

Girdi masraflarını sürekli arttığını söyleyen Savaş, “Doğal gaz maliyetleri bir kez daha arttı. Bu yük çiftçinin üstüne binecek. Biz bunu minimize edip, imkânlarımızı zorlayarak gübreyi ürettiğimiz maliyette çiftçimize satacağız. Elimizdeki kısıtlı imkânlarla bütün çiftçilerimize destek vermek için kaliteli gübreyi ucuza ama peşin satmak zorundayız” dedi.

TOPRAĞIN İHTİYACI OLAN MADDELER

DAP ve ÜRE gübrelerinin toprağı kurutup çoraklaştırdığını bunun için leonardit ve hümikasiti gübrede tercih ettiklerini de kaydeden Savaş, “Gübremizde toprağın ihtiyacı olan maddelere yer veriyoruz. Bundan sonra çoraklaşan topraklarımız tıpkı eskisi gibi yumuşacık olacak. Böylelikle ürünlerimiz doğal bir şekilde yetişip verimi artacak. Eğer bu maddeler gübrede yer almaz ve çiftçimiz bu gübreyi toprağına serpemezse biz de tadı tuzu olmayan salatalık, patlıcan ve buğday tüketmek zorunda kalırız” dedi.

10 ÜLKE ARASINA GİRERİZ

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın kıtlık endişesi yarattığını sözlerine ekleyen Savaş, “Bu nedenle Türkiye artık bir karış toprağını bile boş bırakmayacak bir pozisyonda olması lazım. Çünkü kendi kendimize yetmemiz gerekli. Gelecek nesillere refah seviyesi yüksek ülke bırakmamız lazım. Ülkemiz plan ve programını çok iyi yapar, köylüsüne gerekli eğitim ve destek verir, tarımı çok iyi değerlendirirse dünyadaki en gelişmiş 10 ülke arasına gireriz. Teknolojide endüstri 5.0’a ulaşmamız çok kolay olmayacak ama tarımda çok başarılı olabiliriz” açıklamalarında bulundu.

Başkan Savaş’ın tesisteki ziyareti sırasında Adanalı bir çiftçiyle sohbeti dikkat çekti.

Karataş bölgesinde çiftçilik yapan Veli Şahbaz, tarlalarında Hatay Büyükşehir Belediyesinin gübrelerini kullandığını ifade etti.

GÜBREYİ YAKINDAN İNCELEDİ

Savaş tesiste üretilen gübreyi yakından inceleyerek, üretildikten sonra granül halde 24 saat bekleyen ve daha sonra paketlenen gübreyi kullanacak çiftçilerin çok şanslı olduğunu belirtti. Savaş, “Hatay’ın birlik ve beraberlik ruhunu hep birlikte canlandıracağız. Küllerimizden tekrar doğacağız. Birbirimize sarılacağız, çiftçimizi kalkındıracağız” diye konuştu.

Çiftçilere ulaştıracakları gübrenin nihayet Tarım Bakanlığı’ndan da onay aldığını anlatan Savaş, paketleme yapılırken işçilere yardım etti. Savaş, “ İnanıyorum ki bu ürünlerimiz çiftçiye destek olacak, toprağa nefes aldıracak ve ürünlerimize bereket kazandıracak. Cevri Bey ve çalışma arkadaşlarına teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

ELİMİZİ TAŞIN ALTINDA KOYDUK

Ceritex Kimya sahibi Cevri Sarıkaya da tüm bu çalışmanın mimarının Lütfü Savaş olduğunu dile getirerek, “Biz de başkanımızın gayretlerine destek vermek için elimizi taşın altında koyduk. Topraklarımızın hangi minerallere ihtiyacı olduğunu tespit ettik. Ürettiğimiz bu gübre toprağına gübre atamayan çiftçimizin derdine derman olacak. Başkanımızın bu gayreti sadece Hatay’ın değil Çukurova’nın çiftçisinin yüzünü güldürecek. Başkanımızın teşviki sayesinde gübreye çiftçimiz daha uygun fiyata ulaşmış olacak. Çiftçimiz gülerse biz güleriz” dedi.

Sarıkaya, üretimdeki tüm işlemlerin el değmeden yapıldığını ve gübrenin çiftçinin rahatlıkla kullanılacağı hale getirildiğini de sözlerine ekledi. (Haber merkezi)