Çinçin: Girişimlere başladık

  • Eklenme Tarihi :08.06.2022 | 10:33
  • Muhabir :

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin, Medikal Sektörünün içinde bulunduğu sıkıntıdan kurtulabilmesi için girişim başlattıklarını duyurdu.

Çinçin: Girişimlere başladık

Başkan Çinçin, Medikal Sektörünün maalesef son yıllarda ciddi sıkıntılar ile karşı karşıya kaldığı ve  bunlardan bazılarının  Kurum ödemelerinde yaşanan sıkıntılar, kur artışlarının sektöre yansımaları olduğunu söyledi.

Tüm olumsuz tablo içinde ATSO Komiteleri ile birlikte can siperane  bir şekilde çalıştıklarını ve bir takım zorlukların üstesinden gelindiğini hatırlatan Başkan Çinçin “Ancak Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı, Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürlüğü tarafından Acele ibaresi ile 01.06.2022 tarihinde yayınlanan yazıda; Ödeme koşulları hak sahiplerini "Hasta alt bezlerinin" nakti ödeme şeklinde istedikleri yerden temin edebilecekleri belirtilmiştir. Bu konu, yıllık anlaşma yapan firmalarımızı zarara uğratacağı gibi nakdi ödememin sektörümüzde kullanılacağı muallak olup sağlık bakanlığına kayıtlı olmayan ürünlerin önü açılacaktır. Dolayısıyla Sağlık Bakanlığı Ürün Takip Sistemi devre dışı kalacaktır. Suiistimale açık olan bu ödeme şekli devletimize zarar verecektir. Konuyla ilgili Odamız T.C. Sağlık Bakanlığı, TOBB | Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve Sosyal Güvenlik Kurumu nezdinde girişimlere başladık” dedi. (MURAT MUTLU)