ÇİNÇİN, KOMİTE ADINA UYARDI

  • Eklenme Tarihi :05.08.2022 | 10:28
  • Muhabir :

Antakya Ticaret Ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Hikmet Çinçin, 11. Meslek komite üyeleri adına uyarıda bulundu.

ÇİNÇİN, KOMİTE ADINA UYARDI

Son  aylarda piyasalarda yaşanan reel enflasyon ve  döviz kurundaki anormal artışlardan en çok etkilenen sektörlerden birinin sigortacılık sektörü olduğunu belirten Çinçin, “Piyasalarda yaşanan dalgalanmalar üzerine 2022 Haziran ayında Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (SEDDK) almış olduğu karar ile Sigorta Teminatlarını %100, Sigorta Primlerini ise % 25 arttırmıştır. Ancak bu artış oranını piyasa koşullarının altında bulan sigorta genel müdürlükleri hazineye baskı kurarak prim artışlarını talep etmiş, bu talep kabul edilmeyince de poliçe düzenlememeyi tercih  etmişlerdir.” dedi.

HER TÜRLÜ GİRİŞİMDE BULANACAĞIZ

Bazı Sigorta Genel Müdürlükleri acentelerin kredi kartı ile yaptıkları ödemeleri kabul etmeyerek, banka kartı, havale veya eft yolu ile  poliçe kesmeyi kabul ettiklerini belirten Çinçin, “Bu durum sigorta acentelerinin gelirlerinin düşmesine, sektörün maddi kayıplara  uğramasına neden olmuştur.

 Bu kapsamda Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (SEDDK) arasında yaşanan bu sorunun bir an önce  çözüme kavuşturulmasını, acentelerin ve halkın sıkıntılarının giderilmesini ve yapılan bu keyfi uygulamaların son bulması ve Üyelerimizin menfaatlerinin korunması için Odamız 11.Melek Komitesi her türlü girişimde bulunacaktır.” dedi. (Haber Merkezi)