DEPREM ÜRETİCİLERİDE ETKİLEDİ

  • Eklenme Tarihi :13.01.2024 | 11:25
  • Muhabir :Haber Merkezi

6 Şubat deprem felaketinden en büyük hasarı alan kesimlerin başında tüketiciye erişim problemi yaşayan narenciye üreticileri geliyor.

DEPREM ÜRETİCİLERİDE ETKİLEDİ

Her damak tadına uygun ve kış meyvelerinin başında gelen narenciye meyvelerinin satışlarındaki durgunluk nedeniyle üretici sorun yaşamaya devam ediyor. Kentte bu yıl iyi giden hava koşulları nedeni ile narenciye rekoltesi arttı. Ürün bolluğu ve talebin az olması nedeni ile pek çok narenciye dalında kaldı. Gelecek yıllarda da zarar etmekten endişe eden ve farklı türlere yönelen çok sayıda çiftçi dalları meyve dolu ağaçlarını kestirmeye başladı. Narenciye üretim merkezlerinden olan Dörtyol, Samandağ, Erzin gibi ilçelerimizde mandalina ve portakal dalında kaldı. Narenciye üreticileri “Çok ciddi bir şekilde üreticiler umutsuz, bizlerde umutsuzuz” dediler.

ÜRETİCİLER DERT KÜPÜ

Konuyla ilgili görüş bildiren narenciye üreticileri: “Bu sene mandalina ve portakal satışları beklediğimiz gibi olmadı maalesef. Bu sene dalında satılmadığı gibi götürdüğümüz yerlerde de alıcı bulamıyor maalesef. Bu sezon havaların sıcak gitmesi ve üzüm, elma, armut, kavun gibi sonbahar meyvelerinin bol olmasının faktörü büyük. Fakat narenciyeyi toplatacak işçi bile zor buluyoruz artık siz düşünün bu sezon ne kadar değersiz bir hale geldiğini. Ürünler 10 gün içerisinde tüketilmezse bozuluyor. Ne yazık ki çok kötü bir sezon yaşıyoruz. Bedavaya verecek duruma geldik artık 1-2 liradan versek bile alan olmuyor. Gelin mandalinayı toplayın para istemiyoruz yeter ki dalları meyveden kurtarın biz bu yıl zarar etmeye razıyız dememize rağmen kimse gelip götürmüyor. Narenciyenin ilk defa bu kadar değersiz bir yıl olduğunu gördük. Maalesef ki artık bu ülkede bir şeyler üretmek çok zor. Mandalina satılmadı neredeyse bir kuruş bile etmiyor. Çiftçinin malı elinde kaldı.