EKİLİ ALANLAR KONTROL EDİLDİ

  • Eklenme Tarihi :09.04.2022 | 01:12

Reyhanlı’da soğan ve patates ekili alanları ziyaret ederek üreticilerle bir araya geldi. Ziyaretlerde ayrıca, Mart ayında yaşanan don zararı sebebiyle etkilenen patates alanları kontrol edilerek gerekli bilgilendirilmeler yapıldı.

EKİLİ ALANLAR KONTROL EDİLDİ

TARIM ve Orman İl Müdürü Ergün Çolakoğlu, Reyhanlı’da soğan ve patates ekili alanları ziyaret ederek üreticilerle bir araya geldi. Ziyaretlerde ayrıca, Mart ayında yaşanan don zararı sebebiyle etkilenen patates alanları kontrol edilerek gerekli bilgilendirilmeler yapıldı.

Reyhanlı’da 2022 yılında 20 bin dekar Soğan ve 20 bin 350 dekar alandada patates ekimi yapıldığını belirten İl Müdürü Ergün Çolakoğlu, “Reyhanlı İlçemiz Patates ve Soğan Ekim alanı bakımından İlimizde en çok ekimi yapılan İlçe olarak ilk sıradadır. Soğan ve Patates bitkisi İlimizin ihracat katkısı bakımından önemli bir yer tutmaktadır.

Reyhanlı İlçemizde yaklaşık olarak 15 bin dekar alanda erkenci, 5 bin dekar alanda da geç soğan ekimi yapılmaktadır. Soğan bitkisi Ekim ayının ilk haftası ekilmeye başlanırken, Nisan ayının sonunda ise hasat edilir. İhracatımızda önemli yere sahip olan Soğan bitkisinin ortalama dekara verimi 4 bin 500 kilogramdır. İlçemizde toplam soğan üretimi ise 91 bin 253 tondur.

İlçemizde patates bitkisinin ekimine Aralık ayının ikici haftasında başlanmaktadır. Mayıs ayının ikinci haftası itibari ile hasat edilir. İlçemizde, Patatesin ortalama dekara verimi 4 bin kg olup üretimi ise 80 bin tondur.” dedi. (Haber Merkezi)