EMEKLİ PROMOSYONUNA ZAM DOKUNUŞU!

  • Eklenme Tarihi :18.01.2024 | 14:10
  • Muhabir :Haber Merkezi

EMEKLİ PROMOSYONUNA ZAM DOKUNUŞU!

Emekli maaş zammıyla birlikte emekli banka promosyonları da güncellendi. Maaşını 3 yıl boyunca aynı bankadan alacağını taahhüt eden SSK ve Bağ-Kur emeklileri bankaların emekli promosyon ödemelerinden faydalanabilecekler. 6 aylık enflasyon farkı ile emeklilerin alacağı zam oranı 42,6’ya yükseltildi. Ek zam sonrası SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin gözü emekli promosyonu veren bankalara çevrildi. Bir banka daha promosyonda rekor kırdı.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, SSK ve Bağ-Kur emeklisine ilave yüzde 5 artış yapılacağı müjdesini verdi, artış oranı yüzde 42,6'ya yükseldi. Erdoğan, emekli maaşı alt sınırını 7 bin 500 liradan 10 bin liraya çıkarıldığını da açıkladı. Bu gelişmenin ardından bankalar da emekli maaş promosyonları için harekete geçti. ING Bank ve Katılım Finans, yeni yılda yaptıkları duyuru ile emekli promosyonunu 15 bin liraya kadar çıkarırken, Garanti BBVA, İş Bankası ve birçok özel bankanın da promosyon tutarlarında güncellemeye gitmesi bekleniyor.

EMEKLİ PROMOSYONU DA ZAMLANIYOR

Emekli maaşını 3 yıl boyunca aynı bankadan alacağına dair söz veren emeklilere sunulan nakit promosyon kampanyaları, yıllardır aynı sisteme göre şekilleniyor. Birçok banka, son olarak 2023 yılında emekli maaşı promosyonu kampanyalarında güncellemeye gitmişti. Buna karşın bankaların 2024 yılı itibarıyla yeni tablolarını açıklaması bekleniyor.

İLAVE PROMOSYON ALINABİLİYOR

Her ne kadar mevcut sözleşme gereği emekli müşteriler, promosyon sözleşmesini kabul etmeleri halinde 3 yıl boyunca maaşlarını başka bankaya taşımayacaklarına dair söz verse de, maaşı farklı bankaya taşımadan dahi yeni promosyon ödemesi almak mümkün. Örneğin 3 yıllık sözü karşılığında 2023 yılının ocak ayında 7 bin 500 lira promosyon alan bir emekli, yeni yılda maaşına karşılık 10 bin lira promosyon verilmesi halinde ilave 5 bin lira nakit alma hakkı kazanacak.

7 bin 500 liranın 3 yıllık promosyon tutarı olduğu dikkate alındığında, bir yılın geride kalması halinde ilgili emekli, 5 bin lira ödeyerek mobil uygulama üzerinden emeklilik sözleşmesini iptal edebilmekte. İptal işleminin hemen ardından yapılan yeni başvuru ile emekliye, üç iş günü içerisinde 10 bin liralık ödemesi aktarılmakta. Böylelikle emekli, 3 yıllık sözünü tazeleyerek 5 bin lira ek gelir sağlayabilmekte.