EMEKLİLERDEN ZAM ÇAĞRISI

  • Eklenme Tarihi :31.12.2022 | 02:04
  • Muhabir :

Tüm Emekliler Sendikası İskenderun Şubesi, iktidarca açlığa ve sefalete mahkûm edilen 14 milyon emeklinin ekonomik ve sosyal durumunu düzeltecek hiçbir çözüm ve tedbir olmadığına dikkat çekilerek zam çağrısı yaptı.

EMEKLİLERDEN ZAM ÇAĞRISI

Ulucami Caddesi üzerinde bulunan Sağlık Parkında gerçekleştirilen geniş katılımlı basın açıklamasını Tüm Emekliler Sendikası adına okuyan Mustafa Çankaya, 2023 merkezi hükümet bütçesinin mecliste kabul edildiğini belirterek “Bu bütçede, iktidarca açlığa ve sefalete mahkûm edilen 14 milyon emeklinin ekonomik ve sosyal durumunu düzeltecek hiçbir çözüm ve tedbir yok. Milyonlarca emekçinin, çalışanın, kamu görevlisinin yaşamına yönelik bir çalışma yok, tarım ve hayvancılıkla uğraşan köylünün, çiftçinin sorununa yönelik çözüm yok. Milyonlarca gence bir umut yok” dedi.

AÇLIK SINIRI 9 BİN LİRA

Bu bütçeyi borç, zam bütçesi, cezalarla ekonomik açıkların kapanmasına yönelik bir bütçe olarak niteleye Mustafa Çankaya “İktidarın, seçimde harcamak için düzenlenmiş olduğu bir bütçedir. Memleketin kaynaklarının, halkımızın vergilerinin, uluslararası sermayeye ve işbirlikçi sermaye çetelerine sunulduğu bir rant bütçesidir. Açlık sınırının 9 bin TL, yoksulluk sınırının 27 bin  TL’yi aştığı bir dönemde, milyonlarca emekliyi ve asgari ücretliyi yine açlığa ve yoksulluğa mahkûm etme bütçesidir. Seçim dönemi diye ulufe olarak verilen ve gerçekte hiçbir alım gücü yaratmayan 8 bin 500 TL’lik asgari ücret bile 2 ay içinde enflasyon, hayat pahalılığı ve döviz yükselişi karşısında eriyip gidecektir” diye konuştu.

UYGULANAN POLİTİKALAR YOKSULLAŞTIRIYOR

Emeklilerin iktidarla toplu sözleşme yapmadan, statü yasasını kazanmadan, yüzdelik zamlarla açlık sınırından kurtulamayacağının altını çizen Mustafa Çankaya “Açlık sınırının altındaki maaşlarla sefalete ve yoksulluğa mahkûm edilen milyonlarca emekli, dul ve yetim banka kuyruklarında yaşam savaşı veriyor. Günlük hayatlarında Tüketici Kredisi ve Kredi Kartı kullanarak yaşamak zorunda bırakılan biz emekliler bankalara borçlanarak, icra ve haciz tehdidi altında yaşıyoruz. Gıda başta olmak üzere temel ihtiyaç maddelerinin fiyatları sürekli artıyor. Emekli maaşı kiraya bile yetmiyor. Ev kiralarımızı, elektrik ve doğal gaz faturalarımızı ödeyemez hale geldik. Ülkemizde uygulanan yeni politikalar başta biz emekliler olmak üzere tüm emekçileri, küçük esnafı ve hatta çiftçileri gittikçe yoksullaştırmaktadır” şeklinde konuştu.

BÖYLE YAŞAMAK İSTEMİYORUZ

Başkan Mustafa Çankaya, Yüzde 20'lere kadar düşürülmüş aylık bağlama oranı ve yıllardır çözülmeyen intibak sorunundan dolayı tamamen sadakaya dönüşen maaşlarla, TÜİK'in sahte enflasyon oranları kadar yapılan ve milli gelir artışının da eklenmediği zamlarla, ömürlerinin son yıllarında çocuklarının-torunlarının eline bakarak yaşamak istemediklerini kaydetti.

İlaç ve sağlık kesintileri gibi diğer tüm taleplerin de tartışılacağı toplu sözleşme masasına acilen oturmaları gerektiğini sözlerine ekleyen Başkan Çankaya “Bunun için de emekli sendikaları statü yasasının çıkarılması kaçınılmazdır. Seçimlerde emekli sendikaları statü yasasını kabul etmeyen partilere oy verilmemesi konusunda çağrı yapacağımızı şimdiden bildiriyoruz” dedi. (Haber Merkezi)