EMEKLİNİN ZAM TEPKİSİ!

  • Eklenme Tarihi :05.02.2024 | 10:39
  • Muhabir :Haber Merkezi

2021 Tüm Emekliler Sendikası İskenderun Şube Başkanı Mustafa Çankaya emeklilik bir lütuf değil bedeli önceden ödenmiş bir hak olduğunu, kimse emeklilerin aldığı açlık sınırı altındaki maaşı himmet gibi göstermemesini istedi.

EMEKLİNİN ZAM TEPKİSİ!

Güvercinli Parkta ellerinde pankartlarla üyelerinin de katıldığı basın açıklaması yapan 2021 Tüm Emekliler Sendikası İskenderun Şube Başkanı Mustafa Çankaya “Biz emekliler bugüne kadar alanlara sadece insanca yaşama yetecek maaş istemekle kalmadık. Demokrasi istedik, Özgür bireyler istedik, Temiz çevre, doğal gıda istedik. Eşit işe, eşit ücret istedik. Evsize Ev, işsize iş istedik. Barış istedik, özgürlük istedik. Kısacası ülke insanımızın yaşam haklarını savunduk ve savunmaya da devam edeceğiz” dedi.

MİLYONLARCA EMEKLİ ZAMDAN YARARLANAMAYACAK

En düşük emekli maaşının 7.500 TL olarak ödense de milyonlarca emeklinin gerçek maaşının yani kök maaşı 7 bin 500 TL'nin altında olduğundan milyonlarca emekli yapılacak zamdan yararlanamayacağını ifade eden Çankaya “Yükselen tepkileri bastırmak için en düşük emekli maaşını 10 bin TL ye yükselttiler. Asgari ücretin 17 bin 2 TL, Birleşik Kamu İş'in Ar-Ge birimi KAMU-AR'a göre açlık sınırının Ocak ayında 17 bin 442 TL olduğu günümüzde emeklileri ikiye bölerek bir kısmına yüzde 49.25, bir kısmına yüzde 37,57 olarak zam vermeye 31 Mart yerel seçimleri ve kendi tabanlarından da yükselen tepkiler nedeniyle cesaret edemediler. Yakın tarihe kadar en düşük emekli aylığı asgari ücretin %50 fazlasıydı. AKP sistem ile oynamasaydı emekli maaşları 30 bin TL civarında olacaktı. Bu tablodan ürken iktidar bir taraftan günlerce tepki ölçtü, bir taraftan beklenti yarattı. Sonuçta dağ fare doğurdu. 7 bin 500 TL taban aylık 10 bin TL'ye yükseltilip, işçi ve esnaf emeklilerine uygulanacak yüzde 37,57 zam oranı 5 puan arttırılarak yüzde 42.6'ya çekildi.” diye konuştu.

GERÇEKTE YÜZDE 33 ZAM

Bu da milyonlarca emekliye söyledikleri gibi yüzde 42.6 değil, gerçekte yüzde 33 zam olduğunu savunan Çankaya “Yine emeklilerin öfkesini dindiremeyince, başta sendikamız olmak üzere emekliler alanları terk etmeyince memurlara verecekleri yüzde 49,25'i tüm emeklilere verdiler. Biz bu zulmü hak etmedik. Kimseden sadaka veya lütuf beklemiyoruz. Bedelini peşin olarak ödediğimiz ömrümüzün sonbaharını insan onuruna yaraşır şekilde yaşamak istiyoruz. Bunun içinde en düşük emekli maaşı en düşük memur maaşından düşük olmamalı.”

HAKLARIMIZDAN VAZGEÇMEYECEĞİZ

“31 Mart 2024 yerel seçimleri sonrası iğneden, ipliğe zam yağacağını, şu an bile bizi sefaletten kurtarmayan, çoluğumuzun, çocuğumuzun eline bakar veya ilerlemiş yaşımızda mecburen çalışmak zorunda bırakan bugün verilenlerinde misliyle geri alınacağını biliyoruz. Bizzat mimarı oldukları bu tabloya rağmen aklımızla dalga geçerek 2024'ü emekliler yılı ilan ettiler. Evet 2024'e emekliler olarak damga vuracağız. Güçlü ve birleşik olarak bedelini peşin olarak ödediğimiz insanca yaşama hakkımızı söke söke alacağız. Emekliler olarak bizler sosyal atık değiliz ve asla haklarımızdan vaz geçmeyeceğiz” şeklinde konuştu.