ENTEK, DÖRTYOL’DA DEPOLAMALI GES KURACAK - Hatay Söz Gazetesi

ENTEK, DÖRTYOL’DA DEPOLAMALI GES KURACAK

  • Eklenme Tarihi :04.06.2024 | 16:26
  • Muhabir :Haber Merkezi

ENTEK, DÖRTYOL’DA DEPOLAMALI GES KURACAK

Tüpraş'ın bağlı ortaklığı Entek Elektrik, 408 milyon TL yatırımla Hatay’ın Dörtyol İlçesinde 40 MW kurulu gücünde Noyan Depolamalı Güneş Enerji Santrali (DGES) kurup işletecek.

Hatay’ın Dörtyol ilçesinde 40 MW kurulu gücünde Noyan Güneş Enerji Santrali (GES) ve 40 MWh kapasiteli Elektrik Depolama Tesisi (EDT) kurulacak.

Tüpraş'ın bağlı ortaklığı Entek Elektrik Üretimi A.Ş. tarafından Hatay İli, Dörtyol İlçesi, sınırları içinde 40 MW kurulu gücünde Noyan Güneş Enerji Santrali (GES) ve 40 MWh kapasiteli Elektrik Depolama Tesisi (EDT) kurulup işletilmesi planlanıyor. Projenin değeri 408 milyon TL olarak hesaplanıyor.

Proje kapsamında Tüpraş’a ait yaklaşık 58 hektarlık alanda her biri 575 Wp gücünde 69 bin 566 adet panel kurulacak. Alanda ayrıca Elektrik Depolama Tesisi de yer alacak. Enerji santralinde üretilecek elektrik enerjisinin 40 MWh depolama kapasitesindeki Elektrik Depolama Tesisinde depolanması planlanıyor.

Santralde yılda 80 milyon kWh elektrik üretilmesi öngörülüyor. Üretilen ve depolanan elektrik enerjisi, 154 kV enerji iletim hattı ile Payas TM’nin OG Barası ile ulusal şebekeye aktarılacak.

30 ayda tamamlanacak olan tesisin inşaat aşamasında 50, işletme aşamasında ise 14 kişi istihdam edecek.