Fatih Karahan Merkez Bankası Başkanı oldu

  • Eklenme Tarihi :03.02.2024 | 00:10
  • Muhabir :ÖMER ÖZTÜRK

Fatih Karahan Merkez Bankası Başkanı oldu

Hafize Gaye Erkan’ın görevinden affını istemesinin ardından Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Başkanlığa Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Fatih Karahan atandı. Karar resmi gazetede yayımlandı

FATİH KARAHAN KİMDİR?

İstanbul Erkek Lisesi\'nden mezun olan Fatih Karahan, 2006 yılında Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği ve Matematik bölümlerini bitirdi. Pennsylvania Üniversitesi\'nde doktora derecesi aldı. Fatih Karahan, 2012 - 2022 yılları arasında New York Merkez Bankası\'na bağlı Para Politikası Araştırma Bölümü bünyesinde İşgücü ve Ürün Piyasası Çalışmaları alanında ekonomik araştırma danışmanı olarak görev yaptı. Fatih Karahan evli ve 2 kız çocuğu babası.

Çalışma hayatına 2012\'de New York Merkez Bankası\'nda ekonomist olarak başlayan Karahan, 2022 yılına kadar bu kurumda iş gücü ve ürün piyasası çalışmaları başkanı ve para politikası danışmanı olarak çalıştı.

Columbia Üniversitesi ve New York Üniversitesi\'nde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak da görev yapan Karahan, 2022\'de Amazon\'da kıdemli ekonomist olarak çalışmaya başladı. Karahan, Kasım 2022\'de Amazon\'da başekonomist görevine atandı.