FİYATLAR EL YAKIYOR!

  • Eklenme Tarihi :12.09.2022 | 12:24
  • Muhabir :

Çocuklarının okul alışverişini son gününe bırakan veliler, geçtiğimiz hafta sonu alışveriş için çarşıya hücum etti.

FİYATLAR EL YAKIYOR!

Okul formaları önünde yığılmalar yaşandı, bazı mağazalar yaşanan yoğunluktan müşterilerini sırayla içeriye alırken, bazı mağazalarda yok sattı. Okul formalarının fiyatları ise el yaktı. UZUN bir yaz tatilinin ardından yeni eğitim öğretim yılı bugün başladı.Bugün çalan ders zili öncesi geçtiğimiz hafta sonu, çarşıda okul alışverişi telaşı vardı. Okul forması satan mağazaların önünde yığılmalar oldu. Okul alışverişlerini son güne bırakan veliler, çocukları ile birlikte mağazalar önünde uzun kuyruklar oluşturdu. Aynı manzara kırtasiye malzemeleri satan mağazalar önünde de vardı. Kimisi okul çantası alırken, kimisi de çocuklarına defter kalem aldı. Mağazalar önünde oluşan kuyruklar diğer vatandaşlar tarafından hayretle izlendi. Yaşanan yoğunlukta bazı mağazalar müşterilerini sırayla içeriye alırken, bazı mağazalarda okul formları yok sattı.

 

FİYATLAR EL YAKIYOR

Veliler okul kıyafetlerinin pahalılığından dert yanarken, mağazalardaki okul fiyatları adeta elleri yaktı. Asgari ücretin 5 bin 500 lira olduğu günümüzde okul kıyafetleri tam takım bin 500 lirayı buluyor. Okul formaları 150-200 liradan, okul pantolon veya etekleri 200-250 liradan velilere veriliyor. Bunun eşofmanı montu derken, sadece okul kıyafetleri bin 500 lirayı buluyor. Her yıl olduğu gibi bu yıl da öğrenci kıyafetleri ve kırtasiye giderleri el yakıyor. Asgari ücretin 5 bin 500 YTL olduğu bir ortamda bir öğrencinin okul masrafı yaklaşık bin YTL nin üzerine çıkıyor. Bir okul forması bile kimi yerlerde 350 YTL.

 

VELİLER FİYATLARDAN ŞİKAYETÇİ

Alış verişte geç kalan öğrenci velileri Antakya’nın çarşılarına akın ediyor. Uzun çarşıda bulunan birçok mağazalarda okul alış verişi izdihamı yaşanıyor. Alış verişe giden vatandaşlar okul kıyafetlerinin ucuzlaması için son günleri beklediklerini söyleyerek, "Bu günlerde de her şey daha pahalı oldu" dediler.  Veliler geçim sıkıntısının yanı sıra çocuklarına okul alış verişi yapamadıklarını söylediler. Son günlerde belki okul formaları ve kırtasiye malzemeleri ucuzlar diye çarşıya çıktıklarını kaydeden vatandaş, fiyatların giderek yükselmesinden dolayı şikayet ediyor.

BİNLERCE LİRA FATURA BEKLİYOR

Liseye yeni başlayacak olan bir çocuğun kırtasiye çanta ve diğer zorunlu malzemelerin dışında sadece okul formaları en ucuz yerlerde 500 liraya satılıyor. Ceket, pantolon, gömlek, kravat, kemer ile birlikte ayakkabı da eklenince bu fiyatlar artıyor. Piyasada satılan ucuz ayakkabılar ise yaklaşık olarak 200 YTL ye satılıyor. Tabi tüm bu fiyatlara kırtasiye, okul giderleri ve diğer masraflarda eklenince binlerce YTL lik faturalar velileri bekliyor.

DAR GELİRLİ VATANDAŞ ZORDA

Bu alışverişi yapmak zorunda olduklarını ancak fiyatların geçen yıla oranla 3 misli attığına değinen öğrenci velisi, “Şimdi her okulun kendine özgü forması var ve bu üniformalar ateş pahası. Şu anda doların da yükselmesini bahane ederek deftere, kitaba, çantaya, tüm kırtasiye malzemelerine üst üste zamlar koyuluyor. Bu zamlar özellikle bizim gibi dar gelirli aileleri perişan ediyor. Asgari ücretli çalışan ve dar gelirli vatandaşlarımızın bu sıkıntıları acilen giderilmeli” diye konuştu. (Yaser ÇAPAROĞLU)