FİYATLARIN OTURMASINI BEKLİYORUZ

  • Eklenme Tarihi :05.04.2022 | 11:17

DEĞİRMEN, MOBİLYA SEKTÖRÜNDEKİ SIKINTIYA DİKKAT ÇEKTİ

FİYATLARIN OTURMASINI BEKLİYORUZ

Kısa bir süre önce gerçekleştirilen olağan genel kurul sonrası başkanlığa seçilen İskenderun Hızarcılar ve Mobilyacılar Odası Başkanı Yılmaz Değirmen, sektörde yaşanan sıkıntılara dikkat çekti.

Malzeme fiyatlarının son 5-6 ayda yaklaşık dört kat arttığına dikkat çeken Değirmen; “Malzemelerimizde yüksek oranda artış oldu. Müşteriye fiyat çıkarırken, fiyat verirken utanıyoruz artık. Maliyetler çok yükseldi, sıkıntılarımız var, elektrik fiyatları arttı, yakıt, mazot da arttı. Tüm bu fiyat artışları tüm sektörleri olduğu gibi mobilya sektörünü de ciddi anlamda etkiledi. 5-6 ay önce 200-220 liraya aldığımız MDF şu an 800-850 lira civarı, neredeyse 4 katı oldu. Bu sadece MDF fiyatı, diğer ürünlerde de aynı oranlarda artışlar söz konusu. İnsanlarımız mutfak konusunda kişiye özel mobilyadan vazgeçmiyor, her evin kendine özel konumu var, imalatı tercih ediyor ama diğer mobilya seçeneklerinde hazır mobilyayı tercih edebiliyor. Fabrika çıkışı hazır mobilyalar daha uygun, onlar daha çok tercih ediliyor bu nedenle. Bir çok esnafımız işlerinin azlığından şikâyetçi” diye konuştu.

FİYATLARIN OTURMASINI BEKLİYORUZ

Oda olarak yapacakları çalışmalar ve hayata geçirmeyi planladıkları projelerden söz eden Değirmen; “Fiyatları otursun, standart bir fiyat çıkartmaya çalışıyoruz üyelerimize, bir fiyat listesi hazırlayacağız onunla alakalı çalışmalarımız olacak. Bir projemiz daha var. Üyelerimiz arasında imece sistemi gibi bir fon oluşturup, ihtiyacı olana, cenazesi, hastası olana yardım yapmak amaçlı bir projemiz var. Bunların dışında ben aynı zamanda Küçük Sanayi Sitesi yönetimindeyim. Orada yaklaşık 9-10 yıldır kentimize yeni sanayi sitesi kazandırmak için çalışıyoruz. Halihazırda 86-87 dönümlük bir arazimiz var, bir de Milli Emlak'tan alacağımız 136 dönümlük bir alandan bahsediliyor. Onu da aldığımız zaman yavaş yavaş ilerleyeceğiz” şeklinde konuştu. (Haber Merkezi)