GEÇEN 6 AYDA HALKIN UMUDU AZALDI

  • Eklenme Tarihi :05.08.2023 | 21:12
  • Muhabir :

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin, depremin üzerinden 6 gibi uzun bir zaman geçtiğini ve halkın umudunun iyice azaldığını bildirdi.

GEÇEN 6 AYDA HALKIN UMUDU AZALDI

Deprem felaketinin üzerinden 6 ay geçmesine karşın Hatay’da genel belirsizlik halinin sürdüğünü belirten Çinçin, “Hatay halkı açısından durum 6 Şubat’tan daha kötü, çünkü her geçen gün halkın kentin yeniden inşasına yönelik umudu azalıyor, moral motivasyonunu kaybetti Hatay” dedi. Barınma sorununun biçim değiştirerek sürdüğünü söyleyen Çinçin, “Önce çadıra ulaşma sorunu vardı, sonra konteynere, şimdi de sıcak ve soğuktan korunma, hijyen ve su sorunu var. Çöp ve altyapı sorunları da devam ediyor. AFAD verilerine göre 400 bin, bizim elimizdeki verilere göre 700 bin Hataylı kenti terk etmiş durumda. Sorunlar çözülmediği durumda tersine göç canlanmaz” dedi.

HERKESİN ELİNİ TAŞIN ALTINA SOKAMSI LAZIM

Deprem sonrası halkta, hükümetinden yerel yöneticilere kadar herkesin taşın altına elini sokacağı beklentisi oluştuğunu söyleyen Çinçin, “Gelinen noktada Hatay Havalimanı’ndaki sorunlar bile 6 aydır çözülemedi. Hatay’daki yıkım diğer birçok ilden fazla. Yüzde 1-2’si zarar görmüş il merkezlerine verilen teşviki büyük kısmı yıkılmış Antakya’ya verip de kalkınmasını beklemek gerçekçi değil. Antakya’nın yüzde 81’i yıkıldı. Yüzde 19’unun da mı yıkılmasını bekliyorlar.”

AFET BÖLESİ İLAN EDİLMELİ

“Hatay mutlaka özel afet bölgesi ilan edilmeli. Kanunda yeri yok diyorlar. Kanunda yeri yoksa kanun yapıcılar belli. Kent cazibe merkezine dönüştürülmeli.” dedi.

Bu kapsamda öncelikle yapılabilecekleri sıralayan Çinçin, “İlçe bazlı teşvik, yıkım bazı teşvik, ücretsiz internet, işletmeye kapasitesine göre ÖTV’siz yakıt” olarak sıraladı. Afet dışında oluşturulan tedbir paketini kurtuluş gibi anlatmakla Hatay’da hayatın başlayamayacağını söyleyen Çinçin, mevcut duruma “Bu tarz hamleler yapılacağı yerde hala çöp ve su sorunu olan yere halk niye geri dönsün” sözleriyle tepki gösterdi.

UNESCO’DAN YARDIM İSTENMELİ

Deprem sonrası göç ve ekonomik nedenlerle Hatay’da inşaat masraflarının İstanbul’dan bile pahalı olduğunu ve çalışacak işçi bulunamadığına dikkat çeken Çinçin, “Gerekirse dışarıdan işçi getirmek, onların da temel ihtiyaçlarını karşılamak gerekiyor” dedi. Depremin tarihi eserler açısından da büyük yıkım yaşadığını anımsatan Çinçin, “Tarihi kentte yıkım çok büyük. Restorasyon çok hassas bir konu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nı bile aşacağını düşünüyorum. Bu yüzden gerekirse Unesco’dan da destek istenmeli” ifadelerini kullandı. İskenderun’un il olma tartışmalarına da değinen Çinçin, konuya ilişkin şunları söyledi: “Bu tarz politik yaklaşımlar yer yer gündeme geliyor. Deprem sonrası yaratacağını ekonomik etkinin yanı sıra yakın Cumhuriyet tarihini, Atatürk’ün konuya bakışını, ilhak sürecini, anavatana katılan Hatay Cumhuriyeti’nin marşını bilenlerin İskenderun’un il olamayacağını bilmesi lazım.” (Haber Merkezi)