Gönüllü BES 9 milyon katılımcıyı aştı - Hatay Söz Gazetesi

Gönüllü BES 9 milyon katılımcıyı aştı

  • Eklenme Tarihi :07.05.2024 | 14:08
  • Muhabir :Haber Merkezi

Gönüllü BES 9 milyon katılımcıyı aştı

 

Tasarruflarını BES’te değerlendiren vatandaşların sayısı yılbaşından bu yana yaklaşık 350 bin kişi daha artarak 9 milyonu aştı. Senenin ilk 4 ayında yüzde 14’ten fazla büyümeyle 1 milyon 160 binden fazla katılımcıya ulaşan 18 yaş altı BES ise sektörün dinamosu olmaya devam ediyor. Erken BES ürünüyle 18 yaş altı BES’te ilk 5 şirket arasında yer alarak 115 bin sözleşmeye ulaştıklarını belirten Katılım Emeklilik Genel Müdürü Ayhan Sincek, “18 yaş altı BES ülkemizde tasarruf bilincinin gelişmesinde çok önemli bir rol üstleniyor. Yüzde 30 devlet katkısının yanı sıra yüksek getirili fonlarımız, sağlık ve eğitim harcamalarında sunduğumuz ek avantajlarla katılımcı ailelerimiz ve çocuklarının geleceğine teminat oluyoruz” diye konuştu.

 

Son yıllarda yüksek getiri performansı gösteren fonlar ile vatandaşların tasarruf ve birikimlerini değerlendirmek için ilk tercihlerinden biri olan Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) büyümede hız kesmiyor. Yılın ilk 4 ayında yaklaşık 350 bin yeni katılımcıya ulaşan Gönüllü BES’te katılımcı sayısı 9 milyon eşiğini geride bıraktı. Otomatik Katılım Sistemi (OKS) tarafındaki 7 milyon 286 kişi ile birlikte toplamda 16 milyon 288 bin katılımcıya hizmet veren BES sektöründeki toplam fon büyüklüğü miktarı ise 948 milyar TL’yi aştı. Sene sonunda 1,2 trilyon lira fon büyüklüğüne ulaşması beklenen BES’te sektörün dinamosu ise 18 yaş altı segmenti oluyor. BES’te 18 yaş altındaki katılımcı sayısı yılın ilk 4 ayında yüzde 14’lük güçlü yükselişle 1 milyon 160 bin katılımcıyı buldu.

 

Aileler Erken BES’i sevdi

 

Yüzde 30 devlet katkısının birikimlerini büyütmek isteyenler için çok ciddi bir avantaj sunduğunu vurgulayan Katılım Emeklilik Genel Müdürü Ayhan Sincek, “18 yaş altı BES ülkemizde tasarruf bilincinin gelişmesinde çok önemli bir rol üstleniyor. BES fonlarının yüksek getiri performansları da eklenince, ailelerimiz çocuklarının geleceğini teminat altına almak için BES’e yöneliyor. Erken başlanan tasarruf sayesinde çocuklarımız ilerleyen yaşlarında eğitim, evlilik, iş kurma, ev alma gibi konularda ciddi bir birikimle hayata atılma imkânına sahip oluyor” diye konuştu.

 

 

Katılım Emeklilik 115 bin sözleşmeyle ilk 5’te

 

18 yaş altı katılımcılarda Mayıs ayı itibarıyla 115 bin sözleşmeye ulaştıklarını dile getiren Ayhan Sincek şunları söyledi: “Katılım Emeklilik olarak Erken BES adını verdiğimiz planımızla en çok tercih edilen ilk 5 şirket arasında yer almak mutluluk duyuyoruz. Katılımcı ailelerimiz ve çocuklarının ihtiyaç ve beklentilerini karşılayacak, her bütçeye uygun ödeme planlarıyla yenilikçi ürünler sunuyoruz. Katılımcılarımız yüksek getirili fonlarımızla birikimlerini büyütürken, sağlıktan eğitime birçok alanda ücretsiz ya da avantajlı fiyatlarla sunduğumuz ek asistans hizmetleri sayesinde günlük yaşamlarında da tasarruf etme fırsatı yakalıyorlar.”