HALKBANK'A OLAN KREDİ GERİ ÖDEMELERİNE 6 AY ERTELEME

  • Eklenme Tarihi :18.09.2023 | 16:12

Ticaret Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan, "İşletme Kredisi üst limiti 500 bin liraya, Yatırım kredisi üst limiti ise 1 milyon 500 bin liraya yükseltilmiştir." dedi

HALKBANK'A OLAN KREDİ GERİ ÖDEMELERİNE 6 AY ERTELEME

Ticaret Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan, "İşletme Kredisi üst limiti 500 bin liraya, Yatırım kredisi üst limiti ise 1 milyon 500 bin liraya yükseltilmiştir. 2002 yılından günümüze esnaf ve sanatkarlara kullandırılan faiz indirimli kredi tutarı 416 milyar lirayı aşmıştır. 31 Ağustos tarihi itibariyle 2023 yılı içinde esnaf ve sanatkarlara 131,7 milyar lira tutarında kredi kullandırılmıştır" dedi.

 

Deprem konusunda alınan tedbirler hakkında konuşan Bakan Yardımcısı Gürcan, "6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezli olarak meydana gelen yüzyılın felaketi olarak adlandırılan depremlerin ardından kurum ve kuruluşlarca hayata geçirilen diğer tedbir ve desteklerin yanında, esnaf ve sanatkarların, HALKBANK’a olan kredi geri ödemelerine 6 ay erteleme imkanı getirilmiş, ardından ikinci 6 aylık uzatım imkanı da sağlanmıştır. Ayrıca kredi ve kefalet kooperatiflerine olan gecikmiş borçlarının faizleri silinerek anapara ödemelerine de erteleme imkanı sağlanmıştır. Bununla birlikte, ağustos sonu itibariyle, HALKBANK tarafından deprem felaketi nedeniyle; deprem bölgesindeki 20 bin 498 esnaf ve sanatkara 5 milyar Türk Lirasını aşan tutarda faiz indirimli kredi kullandırılmış durumdadır" dedi. (Haber Merkezi)