HATAY VAKFI’NIN SİYASİLERDEN BEKLENTİLERİ

  • Eklenme Tarihi :09.03.2024 | 17:44
  • Muhabir :Haber Merkezi

HATAY VAKFI’NIN SİYASİLERDEN BEKLENTİLERİ

Başkanlığını Hatay’ın medar-ı iftiharlarından hayırsever isim İhsan Aydeğer’in yaptığı Hatay Vakfı, yerel seçimler öncesinde siyasetçilerden beklentilerini paylaştı.

 

Yerel seçim öncesi ve sonrası hakkında beklentilerin paylaşıldığı bildiride vakıf yönetimi tarafından 15 maddelik bir rapor hazırlandı ve kamuoyuna duyuruldu.

İhsan Aydeğer imzasıyla yayınlanan ve Hatay’ın sorunlarına çözüm bulunmasının amaçlandığı raporda şu ifadelere yer verildi; “Hatay Vakfı olarak Yerel yönetim seçimlerinde Hatay’ın hizmetine talip tüm belediye başkan adaylarına başarılar diliyoruz. Hatay yerel kültürüne uygun olarak ayrıştırıcı olmayan, hizmeti esas alan, depremde çok büyük zarar gören ilimizin ihtiyaçlarını önceleyen bir seçim kampanyası yapılmasını diliyoruz. Seçim bitiminde seçilen tüm Belediye Başkanlarımızın parti kimliğini bir yana bırakarak hizmet yarışına odaklanmasını diler. seçilen veya seçilemeyen tüm siyasilerimizin hizmete odaklanmasını, yaraları bir an önce sarmak için dayanışma içerisinde çalışmalarını bekleriz. Seçim sonrasında Hatay Valisi, Milletvekilleri, Yerel Yöneticiler, Sivil Toplum Kuruluşlarının katılımı ile ayda bir defa Ankara’da toplanarak, Hatay’ın sorunlarına çözüm aranmalı ve gelişmeler değerlendirilmelidir. Depremde hasar gören yerlerin imar planları bütüncül bir yaklaşımla acilen yapılmalı ilan edilmeli ve uygulamaya alınmalıdır. Yeniden yapılacak tüm yapıların Toplu Konut idaresi vb. gibi Devlet Kurumları tarafından zaman kaybetmeden yapılmasını daha uygun olacak kanaatindeyiz. Deprem sonrası vefatlar sebebiyle mirasçılar, başka şehirlere taşınanlar ve benzeri kopukluklar nedeniyle bir araya gelerek çözüm üretilmesindeki zorluklar ve vatandaşların finansal yetersizlikleri nedeniyle kararların acilen Devlet Kurumları tarafından verilmesi, çözüm üretilmesi ve uygulamaya geçilmesidir.