HAYAT PAHALILIĞI KÜNEFEYİ DE VURDU

  • Eklenme Tarihi :18.07.2022 | 10:18

Antakya denince akla ilk gelen Künefe’de hayat pahalılığından nasibini aldı. Ocak ayında kilosu 8 liradan satılan künefe, şimdi tüketicinin evine 30 liradan giriyor. Artan fiyatlardansa ne esnaf memnun, nede tüketici.

HAYAT PAHALILIĞI KÜNEFEYİ DE VURDU

ANTAKYA’nın meşhur tatlısı künefe artık vatandaşlara uzak. Yaşanan ekonomik kriz nedeni ile alım gücü iyice düşen vatandaşlar ay sonunu getirebilmek için bir çok alışkanlıklarından vazgeçmek zorunda kaldı. Vazgeçilen alışkanlıklardan biride künefe. Ocak ayında kilosu 8 liradan satılan künefe 6 ayda nereyse tam 4 katı artarak 30 lirayı buldu. Artan fiyatı nedeni ile künefe artık evlere girmekte zorlanırken, bu durumdan ne esnaf memnun nede vatandaş. Antakya’nın tarihi uzun çarşısında 42 yıldır künefecilik yapan Sait Ertuğrul, insanların alım gücü düştüğü için artık iş yapamaz duruma geldiklerini söyledi.

 

ESKİDEN DAHA ZORDU

İnşaatlarda çalışırken, 12 yaşında bir künefecinin çırağı olarak uzun çarşıda işe başladığını belirten Ertuğrul, “1982 yılından bu yana künefecilik yapıyorum. Tam 42 yıl oldu. Tabi arada yurt dışına falanda gidip geldik. Ama çoğunlukla künefe işinden ekmeğimi kazandım.Ben işe başladığımda ocaklar böyle değildi. Ocaklar tandır şeklindeydi. Altında tüpgaz değil, kömür yakardık. Künefeyi dökerken de 12 dişli bir kabımız vardı. Onu çevirerek dökerdik kadayıfı. Gelişen teknoloji ile birlikte işimiz kolaylaştı.” dedi.

BAYRAM HAREKETLİLİK GETİRDİ AMA

Kurban bayramı öncesinde artan fiyatlardan dolayı satışların iyice düştüğünü iş yapamaz duruma geldiklerini belirten 55 yaşındaki künefe ustası Ertuğrul, “Bayram ile birlikte satışlarımız biraz olsun hareketlendi tabi ama beklediğimiz gibi olmadı. Bir çuval unu 200 liraya alırken, şimdi 600 liraya alıyoruz. Bu yüzden Ocak ayından bu yana tam 4 defa künefeye zam yapmak zorunda kaldık. Ocak ayında kilosunu 8 liradan sattığımız künefenin kilosu şimdi 30 lira. Bu yüzden satışlarımızda yüzde yüze yakın bir oranda düştü. Eskiden günde 20 kilo un kullanırdık, Şimdi 5 kilo kullanıyoruz. Ama çok şükür iki haftadır işlerimizde birazda olsun artış var. Tabi bayram buna büyük etken oldu. Bunun yanında yurt dışında bulunan vatandaşların gelmesi de satışlarımızı arttırdı.” diye konuştu. (Yaser ÇAPAROĞLU)