Her Yaşın Vazgeçilmezi Pamuk Şekeri

  • Eklenme Tarihi :27.04.2022 | 08:25
  • Muhabir :

Çocukluğun en önemli lezzeti olarak hafızalara yer edinen oldukça basit ama bir o kadar da damakları çatlatan pamuklu şeker günümüzde de her yaşın vazgeçilmezleri arasında yerini koruyor.

Her Yaşın Vazgeçilmezi Pamuk Şekeri

Görüldüğünde büyükleri de en az çocuklar kadar heyecanlandıran Pamuk Şekeri Sokak lezzetleri arasında en popüleri olarak küçük büyük herkes tarafından ilgi görüyor.

 

Eskinden kentte mahalle aralarında, sokak köşelerinde yapımı bile hayretle izlenen ve öncelikli çocukları hedef alan pamuklu şeker, seyyar yasağı nedeniyle artık etkinliklerde alıcısını buluyor. Okulun düzenlediği etkinliğe renk katmak üzere katılan ve İskenderun’da 30 yıldır pamuk şeker yaparak geçimini sağlayan Hasan Kaçar, “Büyüklerimiz de bu lezzeti seviyor ama özellikle çocuklar bu tattan çok mutlu oluyorlar” dedi.

Yapımının oldukça basit olduğunu ifade eden Pamuk Şekerci Hasan Kaçar “Pamuk şekerinin yapımı oldukça basit. Rezistansla ısınan bir makinamız var, içine şekeri döküyoruz, ısı o şekeri eritiyor, pamuk olarak dışarıya veriyor gözeneklerden. İçerisine az miktarda gıda boyası ilave ederek güzel bir pembe rengi veriyoruz. Çocuklar pamuk şekeri de çok seviyor, çok ilgi gösteriyor. Pamuk şeker çocukların vazgeçilmezi gibi görünüyor, ama sadece çocuklar da değil, büyükler de çocuklardan daha fazla heyecanlı oluyor. Pamuk şekeri bilenler görünce alıyorlar, tüketiyorlar, çok seviyorlar” diye konuştu. (Haber Merkezi)