İŞ VAR İŞÇİ YOK - Hatay Söz Gazetesi

İŞ VAR İŞÇİ YOK

  • Eklenme Tarihi :09.07.2024 | 17:16
  • Muhabir :Haber Merkezi

İŞ VAR İŞÇİ YOK

6 Şubat depreminden sonra Hayat pahalılığının 3 katına çıktığı Antakya ve Defne ilçelerinde inşaat faaliyetleri hızlandıkça kalifiye elaman ve işçi bulmak zorlaşıyor.

İnşat firmaları Antakya ve Defne ilçelerinde depremden önce 500 ile 750 lira arası değişen ücretlerle çalışan düz işçi yevmiyesinin bile 2000 lirayı aştığını söylediler. Hayat pahalılığının Türkiye standartlarının çok üzerine çıktığı Hatay’da kalifiye elaman bulmak ise neredeyse imkânsız. İnşaat sektörünün her mevsim aktif olduğu ve depremle birlikte yoğunluğun birkaç katına çıktığını söyleyen firma temsilcileri, “2500 lira günlük ücret ile işçi arıyoruz. Ancak bulamıyoruz. Birçok noktada Suriyeliler çalışıyor. Türk işçi bulmak neredeyse imkânsız gibi bir şey” dediler. Depremden sonra Türkiye’nin dört bir yanından inşaat işçileri ve yetişmiş ustalar deprem bölgesine gelerek çalışmaya başlamalarına rağmen süren sorunun üstesinden nasıl gelineceği ile kimsenin fikri bulunmuyor. Kentteki müteahhitler yevmiyeleri artırsa da çalışacak işçi bulmakta zorlanıyor. Firma temsilcisi müttehitler Antakya ve Defne ilçelerinde devam eden binlerce inşaat olduğunu, işçi bulamadıkları için inşa sürecinin olması gerektiğinden yavaş ilerlediğini söylediler.

MÜTEAHHİTLER İSYAN ETME NOKTASINDA

Müteahhitler “Depremden sonra sıkıntılarımız arttı. İşçi bulamıyoruz. Çünkü çoğunluğu deprem bölgesi ve yurt dışına gitti. Bu durum da bizim için dezavantaja döndü. Çalışan işçilerimizin çoğu 40 yaş üstü. En büyük sorunumuz usta bulunmamasıdır. İşçilerin yarısı Türkiye’den değil. İşçi ve usta sıkıntımıza acil çözüm bulunması lazım. Yevmiyeler 2-3 bin lira arasında. Yemek ve sigortayı ekleyince 3 bin 500’ü de geçiyor. 5- 6 bin civarı işçi ve ustaya ihtiyaç var. İşçi sıkıntımız sürekli oluyor. Böyle devam ederse inşaat sektörü Hatay’da büyük sıkıntılar yaşayacak. Yetkili birimlerin bu soruna çare olması gerekiyor” dediler.