İzzo Aksoy’dan Hatay’a Turizm Ödülü

  • Eklenme Tarihi :01.06.2022 | 11:07

Hataylı Girişimciler her sektörde başarıdan başarıya koşarak, ödüle doymuyorlar.

İzzo Aksoy’dan Hatay’a Turizm Ödülü

Bunlardan biri de Antakyalı İş İnsanı İzzo Aksoy, 20 yıldır turizm sektöründe yurt dışından gelen turistlerin yurt içinde tarihi ve tatil yerlerini organize ederek ülkemizi en iyi şekilde temsil etmeye devam ediyor. İstanbul’da bulunan şirketleriyle üstün hizmet kalitesi ile başarıdan başarıya imza atmaya devam eden İş İnsanı İzzo Aksoy ile röportaj yaparak sorularımızı yanıtladı:

-Öncelikle ödülden dolayı tebrik ediyoruz. Yılın Başarılı Turizm Markası ödülünün öneminden bahseder misiniz?

-Ödül benim için öncelikle emeklerimin karşılığını temsil ediyor. Ailem başta olmak üzere değerli çalışma arkadaşlarım desteğini benden esirgemeyen kıymetli dostlarıma ve herkese çok teşekkür ediyorum.

- İzzo Aksoy Kimdir, sizi tanıyabilir miyiz?

-İlk, Orta ve Lise öğrenimimi Hatay’da tamamladım. Lisans dönemini ise Şanlıurfa’da tamamladım.

-Turizm ülkemizde lüks bir ticari sektör. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

-Ülkemizdeki turizm ülkemiz içinde yaşayan vatandaşlarımız için ne kadar lüks olsa da, yurt dışından gelen müşteriler için ucuz ve kaliteli bir yaşam sunmaktadır. Bundan dolayı yurt içinde turizm yapacak kişilerden çok, yurt dışından gelip tatil yapacak kişilere ihtiyacımız var. Çünkü dövizin Türkiye’ye girmesi milli sermayeye katkı sağlamaktadır.

- Turizm sektörü hangi bölgelere daha çok hizmet veriyor?

- Turizm sektörü bölgesel olarak getirisi en yüksek olan bölgeler için bahsedecek olursak Akdeniz ve Ege bölgeleri daha ılımlı durmaktadır. Çünkü o bölgelere sektörel olarak yapılan yatırımlardan anlayabiliriz.

-Dünyada Corona salgını ile ilgili en çok da Turizm sektörü etkilendi, bu konuda ne düşünüyorsunuz?

-Pandemiden dolayı sadece turizm sektörü değil, birçok sektör zarar gördü. Mali olarak birçok ülke de bu konuda etkilendi. Bu durumda turizmi ele alacak olursak, global olarak turizm dünyada tamamen durmuştur ve birçok firma da iflasın eşiğine gelmiştir.

-Dünyada hem sıcak, hem de soğuk savaş var. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

-Dünyanın bu konuya bakış açısı bana göre ülkeler kendi aralarında bir yarış içerisindeler. Kendi mali bütçelerini sağlıklı ve anlamlı olarak kullanabilmesi gerekiyor. Fakat bu konuda hassasiyeti olmayan ülkeler çok zor durumda kalmıştır.

- Siz Hataylısınız. Hatay-Kıbrıs arası gemi seferleri başladı, bu konuda düşünceniz nedir?

- Hatay’da deniz otobüsü seferlerinin başlaması çok güzel bir projeydi. Bunun yürürlüğe girmesi heyecan verici bir durum. Bu konudaki fikrim şudur. Kıbrıs seferlerinin yanında çoğaltılıp, mesela Lübnan-Antalya-Mersin seferlerine başlanılması Hatay için hem iç, hem de dış turizm olarak adlandırılabilir. Suriye’nin yaşamış olduğu savaş nedeni ile Hatay tamamen bir çıkmaz sokak haline gelmiştir. Böylelikle Hatay’ı da bu konumdan kurtarmış oluruz.

-Dolar’ın ve Euro’nun yükselmesi yurt dışında bulunan vatandaşlarımızın ciddi talebi olduğu söyleniyor. Rezervasyonlarınız ne durumda?

- Aslında bu turizmde bir şey fak ettirmedi. Çünkü bizim tüm alışverişlerimiz yurt dışındaki tüm anlaşmalarımız Dolar ve Euro üzerinden sağlanıyor. Pandemiden dolayı duran tüm dünyadaki turizm 2019 yılının turizmi ile karşılaştırırsak yüzde 50 oranında ön başvuru bulunmakta. Bu ileriki süreçte bunun yüzde 100’ün üstünde bir rezervasyon talebi oluşacağını düşünüyorum.

-Doların düşmesi sizin sektörü nasıl etkiledi?

-Bu dönemde dolar bence çok iyi durumda. Çünkü var olan zamlar dolarla eşit oranda yükselişte. Bu da doların artması yabancı turist için fayda ama yerli turist için aynı şeyi söyleyemeyiz.

-Hep sizin sektörden bahsettik, siyaset düşünülüyor mu?

-Daha önceki dönemde küçük çaplı da olsa siyasette bulundum. En son 2014 seçimlerinde Büyük Birlik Partisi Antakya Belediye Başkanı olarak seçim yarışında bulunmuştum. Fakat bundan sonraki iş ve yaşam hayatında siyasette yer almamayı düşünüyorum.

-Hataylısınız, Hatay sizin için ne anlam ifade ediyor?

-Hatay’ın anlamı çok büyük benim için. Çünkü tarihiyle, yemekleriyle, konumuyla, havasıyla ve birçok benzeri durumundan dolayı Hatay benim için bir cennet bahçesi burada. Sadece bu durumuna sahip çıkmak gerekiyor. Ne yazık ki bunun değerini birçok vatandaşımız bilmiyor. Çünkü başka bir bölgenin durumunu bilmemektedir. Hatay sahip çıkılması gereken bir devletin devamlılığını sağlayan bir şehirdir.

-Bize vakit ayırdığınız için teşekkür ederiz. Son olarak başka anlatacaklarınız var mı?

- Kız evlatlarınızı okutmaktan asla vazgeçmeyin. İyi insan olmaktan asla vazgeçmeyin. Çünkü her zaman ve her yerde eğitim şarttır. Eğittiğiniz bir neslin devamı torunlarınıza kalacaktır. Yani insanın gelecek nesline bırakacak en büyük miras eğitimdir. İlginize teşekkür ederim.