KADINLAR HAYAT HATAY PROJESİ İLE MUTLU - Hatay Söz Gazetesi

KADINLAR HAYAT HATAY PROJESİ İLE MUTLU

  • Eklenme Tarihi :29.04.2024 | 15:02
  • Muhabir :Haber Merkezi

KADINLAR HAYAT HATAY PROJESİ İLE MUTLU

Depremlerden etkilenen Hatay'da afetzede kadınlar, Hayat Hatay Projesi ile el emeği ürünlerini Türkiye’nin dört bir yanına göndererek gelir elde ediyor.

 

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Hatay'da hayata geçirilen "Hayat Hatay Projesi" ile kentte faaliyet gösteren kadın kooperatifleri tek çatı altında toplandı. Hayat Hatay Projesi kapsamında depremzede kadınlar, nar ekşisi, reçel, salça, çanta, cüzdan gibi ürünler hazırlıyor.

ÜRÜNLER TÜRKİYE’NİN ÇOK SAYIDA İLİNE GÖNDERİLİYOR

Kooperatif üyesi kadınlar, Vali Mustafa Masatlı'nın öncülüğünde ocak ayında hizmete giren Hayat Hatay Projesi Lojistik Merkezi’nde ürettikleri ürünlerin satış ve pazarlamasına devam ediyor. Haftanın 5 günü lojistik merkezine gelen depremzede kadınlar, yaptıkları el emeği ürünlerin adreslerine ulaşması için yoğun mesai harcıyor. Farklı ilçelerden getirilen ürünler, merkezdeki kadınlar tarafından büyük bir titizlikle paketlendikten sonra teslimat için Türkiye'nin çok sayıda iline gönderiliyor.

ÇALIŞMA İMKANI BULDUM

Hatay 6 Şubat Kadın Kooperatifi Başkanı Ebru Yasak, ev hanımı olduğunu ve depremlerin ardından Hayat Hatay Projesi ile çalışma imkanı bulduğunu anlattı.

Proje sayesinde hem yaralarını sardıklarını hem de ekonomik kazanç elde ettiklerini belirten Yasak, yaptıkları ve hazırladıkları ürünleri hayathatay.com internet sitesinde satışa sunduklarını söyledi.

Hayat Hatay Projesi'nde 283 ev hanımının emeğinin olduğunu dile getiren Yasak, "Çalışan kadın, kazanan kadın, daha mutlu bir anne oluyor" dedi.

BİZİM İÇİN TEKRARDAN BİR OMUT OLDU

Kadın kooperatiflerinin ürettikleri ürünlerin satış ve pazarlamasına katkıda bulunan Gülhan Kurt da depremde oğluyla enkazdan kurtulduğunu söyledi.

Hayat Hatay Projesi sayesinde yeniden iş imkanı bulduğunu kaydeden Kurt, "Tekrardan bir umut olduğunu, hayatın bitmediğini, farklı insanlarla el ele daha güzel yerlere gelebileceğimi, yani onların katkısı çok büyük. Herkesten bir şeyler alabilmek çok güzel bir şey. Bu deprem herkese 'bitti' dedirttirdi ama Rabb'im herkesin önüne, karşısına güzel insanlar çıkarttırdı. Benim de karşıma kooperatif başkanımız Ebru Yasak'ı çıkarttı. Böylelikle çocuklarıma da tekrardan rızık kapısı açılmış oldu" ifadelerini kullandı.