KAVURUCU SICAKLAR BUNALTIYOR

  • Eklenme Tarihi :02.08.2022 | 10:32
  • Muhabir :

Son yılların en sıcak yaz aylarının yaşandığı Antakya’da vatandaşlar sıcaktan kaçış noktası olarak kendilerini Atatürk Parkına atıyor.

KAVURUCU SICAKLAR BUNALTIYOR

 Açık alanda termometrelerin 36-37 dereceyi gösterdiği Antakya’da vatandaşlar ağaç gölgelerinde serinlemeye çalışıyor.

 Antakya’da hava sıcaklığı mevsim normallerinin üzerinde seyrederken, açık alandaki termometreler 36 dereceyi gösteriyor. Nemin de etkisiyle sıcaktan bunalan vatandaşlar, serinlemek için parklara akın ederek ağaç gölgelerine sığınıyor.

Vatandaşlar sıcaktan kaçış noktası olarak genellikle Atatürk parkını seçiyor. Kavurucu sıcaklardan kaçıp ağaç gölgelerine sığınan gençler, çimlere uzanarak sıcaktan korunuyor.

Parkta serinlemeye çalışan Ebru Kavvas, sıcak havaya dayanmakta zorlandığını belirterek, "Biz dünyada sanki cehennem sıcağını yaşıyoruz. Bu hiç iyi bir şey değil. Sıcak hava nemle birleştiği zaman insanı kavuruyor. Duş alıp çıkıyoruz bir dakika sonra, tere batıyoruz. Bu yüzden buraya sığındık akşam saati olmasına rağmen termometreler 36 dereceyi gösteriyor. Arkadaşlarımla burada serinlemeye çalışıyoruz.” dedi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre kentte hava sıcaklığı öğle saatlerinde 36-37 derece ölçülürken, açık alanlardaki termometreler güneş altında 40 dereceye yaklaştı. Nem yoğunluğuyla birlikte sıcağın etkisini arttırdığı Antakya’da vatandaşlar park ve yeşil alanlara akın etti.

Sıcaktan bunalan Antakyalılar, ağaçların gölgesinde oturarak ve çeşmelerde başlarını yıkayarak serinlemeye çalıştı.

SON YILLARIN EN SICAK YAZI

Antakya’da yaz sıcaklarına alışkın olmasına rağmen bunaldığını ifade eden Ömer Özmen serinlemek için kendini Atatürk Parkı’na attığını söyledi. Ağaç gölgelerinin sıcaktan korunmak için en güzel sığınaklar olduğuna değinen Özmen, “Sanki her yıl biraz daha sıcaklık artıyor. Tabi bunda insanların etkisi de büyük. Çevremize gerekli değeri vermiyoruz. Yaşanan orman yangınları da bu sıcaklığın sebeplerinden biri. Bozulan ekolojik denge dünyanın dolayısı ile Antakya’nın da dengesini bozdu. Daha da sıcak olacağı konusunda açıklamalar var. Ama her şeye rağmen iyi ki Atatürk parkı var. Burada hava sıcaklığı birkaç derece daha düşük.” dedi.

YETKİLİLER UYARIYOR

Son yılların en sıcak yazlarından birini yaşarken, uzmanlar sıcak nedeni ile vatandaşların mecbur kalmadıkça evlerinden çıkmamaları konusunda uyarıyor. Özellikle 65 yaş üstü vatandaşların sıcak havalarda dikkat etmeleri gerektiğini belirten uzmanlar, “Son yılların en sıcak yaz aylarını yaşıyoruz. Güneş çarpması tehlikesi büyük bu yüzden vatandaşlarımıza çok mecbur kalmadıkları sürece evlerinden çıkmamalarını öneriyoruz. Özellikle 65 yaş üstü vatandaşlarımız bu konuda dikkatli olmalılar” diyerek vatandaşları bunaltıcı sıcakların getireceği sağlık sorunlarına karşı uyardılar. (Yaser ÇAPAROĞLU)