KDV’YE YAPILAN ZAM ZORLAR

  • Eklenme Tarihi :12.07.2023 | 12:28

İskenderun Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Mustafa Çöloğlu KDV’nin %18den %20 ye çıkması ya da %8’lik KDV’den %10’a çıkmasının esnaftan çok vatandaşa külfet getirerek zorlayacağını söyledi.

KDV’YE YAPILAN ZAM ZORLAR

İskenderun Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Mustafa Çöloğlu “Vatandaşlarımızı bizden daha çok etkiledi diyebilirim. Belki bizler pahalı alırsak pahalı satabiliriz tabi ama vatandaşın alım gücüde bizi etkiliyor yani bizi daha çok alım gücü etkiliyor. Asgari ücretin belli bir noktaya gelmesi emekli maaşların ciddi anlamda yükselmese insanların alım gücü düşecek. Zaten bugün KDV’nin artması demek fiyatların otomatik artması demektir. %18’lik KDV oranı %20’ye çıktı. % 8lik KDV de %10’a yükseldi” dedi.

KAYIT DIŞI ÇALIŞMALARA ÖNLEM ALINMALI

İskenderun’da kayıt dışı çalışmaların denetlenmesi ve dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizen Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Mustafa Çöloğlu “Kayıt dışı kimse çalışmasın, faturasız kimse ürün satması diyoruz, ancak bu kayıt dışı çalışmayı da tetikleyebilir, dikkat etmek, bunları denetlemek, takip etmek lazım. Ya da insanlar KDV’siz ucuz ürün peşine gidecektir, bunda devletin zararı olur. Biz bunu da istemiyoruz. Kayıt dışı ne kimse çalışsın, ne de faturasız kimse ürün satmasın istiyoruz. O yüzden KDV’nin yükselmesi Hem vatandaşları sıkıntıya sokar hem de esnaflarımızı sıkıntıya sokar. Keşke bu yükselmemiş olsaydı. Keşke vergiyle bu açıkların kapatılması ile mücadele etmek yerine başka çareler bulunmuş olsaydı ama maalesef işte ülkedeki problemeler bir şekilde vatandaştan çıkartılıyor. Bu bizi üzüyor tabi ki. Esnaflarımıza İşte bir an önce zaten bizde mesai zarı attık değişimleri yazar kasalarda olsun oranlarda değişiklik yapılması konusunda uyardık onlarda zaten kendilerini düşen görevi yapıyorlar“ diye konuştu. .