KIDEM TAZMİNATINI DEVLET ÖDESİN

  • Eklenme Tarihi :10.12.2022 | 21:16
  • Muhabir :

TESK Yönetim Kurulu üyesi Teksöz, “Kıdem tazminatı için bir fon oluşturulmalı. İşverenden alınacak paralar bu fonda toplanmalı. İşçi emekli olduğunda da kıdem tazminatını, işveren değil devlet bu fondan ödemeli” dedi.

KIDEM TAZMİNATINI DEVLET ÖDESİN

TÜRKİYE Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Yönetim Kurulu üyesi ve Hatay Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (HESOB) Başkanı Abdulkadir Teksöz, Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) yasası ile tekrar gündeme gelen kıdem tazminatı konusunda özellikle küçük işletmelerin büyük zorluk çektiğini belirtti.

Bu konuda TESK olarak çalıştıklarını ve bir formül bulduklarını belirten Teksöz, “Kıdem tazminatı konusu özellikle küçük işletme sahiplerini çok zorluyor. Bu konuda TESK olarak çalıştık ve bir formül bulduk.” dedi.

DÜNYANIN HİÇ BİR ÜLKESİNDE YOK

İşverenlerin en büyük sorunlarından birinin kıdem tazminatı olduğunu belirten Teksöz, “Özellikle küçük işletmelerde bu konu yüzünden emekli olan işçi ile işletme sahibi arasında büyük sorunlar yaşanıyor. Kıdem Tazminatı dünyanın hiçbir ülkesinde yok. Sadece bizim ülkemizde olan bu uygulama yüzünden işletmeler zor durumda kalıyor. Küçük bir işletme asgari ücretle her sene artan binlerce liralık kıdem tazminatını nasıl ödesin. Evinimi satsın, arabasını mı satsın. Şimdi bunları söylüyorum diye belki işçi kardeşlerim bana kızacak ama, gerçek bu”

İŞVEREN TAKSİT TAKSİT ÖDESİN

“TESK olarak bu konuda çalıştık ve bir formül ürettik. Devlet çalışanlar için bir fon oluşturmalı. İşveren zaten yanında çalıştırdığı içilerin SSK primlerini ödüyor. Atıyorum bu pirim 2 bin liraysa, kıdem tazminatı içinde 250 lira ödesin. Bu paralan fonda toplalınsın ve işçi emekli olduğunda kıdem tazminatını işveren değil, işçiye devlet ödesin. Böylece işverende yüklü miktarlarda toplu para ödemek zorunda kalmasın, işçisinin kıdem tazminatını taksit taksit ödesin. Bence bu formül herkesi mutlu edecek bir formül. Bunu ilgili bakanlıklarımızla paylaştık.” dedi.

ESNAF BAĞKUR PRİMLERİNİ ÖDEYEMİYOR

Başka bir konuda her yıl artan asgari ücrete paralel olarak artan bağkur primleri. Özellikle küçük esnafımızı zora sokuyor. Bugün 1 aylık Bağ-Kur pirimi 2 bin lira. Bu ay içerisinde asgari ücrete yapılacak olan zamla bu rakam yeni yılda daha da artacak. Berber, Bakkal gibi küçük esnafımız, özellikle kirada olan esnaflarımız bu konuda çok mağdur. 2 bin lira bağ-kur primi ödüyor. Birde dükkan kirası. Bu ayda 4 bin lira eder. Bu konuda da devletimiz küçük esnafı desteklemeli.” diye konuştu. (Yaser ÇAPAROĞLU)