KIRTASİYECİLER ÇOK DERTLİ

  • Eklenme Tarihi :07.09.2022 | 13:13
  • Muhabir :

Yeri eğitim öğretim yılı öncesinde tüm hazırlıklarını tamamlayan Kırtasiyeciler oldukça dertli.

KIRTASİYECİLER ÇOK DERTLİ

Zincir marketlerden sonra devlet okullarının haricindeki okullarında, okullarında açtıkları storelerde kırtasiye malzemesi sattıklarını belirten Kırtasiyeci Barutçu, “Bu şartlarda bizim rekabet etmemiz mümkün değil.” dedi. Yeni eğitim-öğretim sezonunun başlamasına günler kala Kırtasiyeciler oldukça dertli. Zincir marketlerle her sene mücadele etmek zorunda kalan kırtasiyecilere, şimdide bazı okullar kurdukları storelerle rakip oldu.

 

Bu şartlarda ayakta kalmalarının mümkün olmadığını belirten Kırtasiyeci Bülent Barutçu, bu haksiz rekabete yetkililerin dur demesi gerektiğini söyledi. Yeni eğitim ve öğretim sezonu öncesinde tüm hazırlıklarını yaptıklarını belirten Barutçu, “Ferah Kitap ve Kırtasiye olarak 75 yıldır bu sektördeyiz. Her sene olduğu gibi bu sene de yeni eğitim-öğretim sezonu öncesinde hazırlıklarımızı yaptık. Ancak henüz kırtasiye alışverişi başlamadı. Herkes doğal olarak bir fiyat araştırması yapıyor.” dedi.

 

FİYATLAR 3 KATI ARTTI

Türkiye’de yaşanan kriz nedeni ile fiyatların geçen seneye oranla 3 kat arttığını belirten Barutçu, “Kırtasiye malzemelerinde yaşanan kriz ile birlikte yüzde 50, yüzde 75 ve yüzde 300 fiyat artışları var. Allah vatandaşın yardımcısı olsun. Bu konuda Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel başkanı Bendevi Palandöken’in kırtasiye ürünlerinde KDV’nin yüzde 18’den yüzde 1’e indirilmesi konusunda bir talebi var. Bu önemli bir talep, bu talep yanıt bulursa artan fiyatlar azda olsa düşer.”

FİYAT ARAŞTIRMASI YAPSINLAR

“KDV’nin düşürülmesini destekliyoruz. Ancak bu yetmez. Biz kırtasiyecilerin nefes alabilmesi için kırtasiye ürünlerinin zincir marketlerde satılması yasaklanmalı. Biz kırtasiyeciler senenin 365 günü öğretmenlerimizin ve öğrencilerimizin hizmetindeyiz. Zincir marketler sadece 15 gün bu hizmeti veriyorlar. Toplu alışveriş yapıp bizden daha uyguna aldıkları kırtasiye malzemelerini daha ucuza halka satıyorlar. Bazı ürünleri de uygun gibi görünüyor ama bizden daha pahalıya satıyorlar. Halkımıza tavsiyemiz gidip direk zincir marketlerden kırtasiye malzemesini almasından fiyat araştırması yapsınlar.” dedi.

OKULLAR KIRTASİYE DÜKKANINA DÖNDÜ

Zincir marketlere şimdide bazı okulların eklendiğini belirten Barutçu, “Türkiye’nin bir çok yerinde olduğu gibi Antakya’da da bazı okullarda açılan kurulan storelerde kırtasiye malzemesi satılmaya başlandı. Bunlar devlet okulları değil. Bu okullarda oluşturulan mağazalarda, okul formalarından tutun kurşun kalemine kadar her şeyi satıyorlar. Bugün çarşıda 90 lira olan bir tşört, orada 250 lira. Çarşıda 30 lira olan bir defter orada 90 lira. Bu okullar kitap kırtasiye dükkanı olmuş. Birde alışverişi zorunlu hale getiriyorlar. Bundan velilerde şikayetçi ama bir şey diyemiyorlar. Çünkü çocuklarını onlara emanet ediyorlar.”

OKULLARDA SATIŞLAR YASAKLANMALI

“Evet zincir marketlerde olması gerektiği gibi bu okullarda da kırtasiye satılması yasaklanmalı. Bizim bu şartlarda onlarla mücadele etmemiz mümkün değil. Bir tarafta zincir marketler diğer tarafta bu okullar. Bu konuda gerçekten dertliyiz. Yetkililer hem velileri hemde kırtasiye esnafını korumak için bu işin önüne geçmeli. Çarşıdaki esnaf okul üniformasını kime satacak. Biz kırtasiyeyi kime satacağız? Bu en büyük sorunumuz” diye konuştu. (Yaser ÇAPAROĞLU)