KONUT PİYASASI DURGUN

  • Eklenme Tarihi :24.08.2022 | 09:13
  • Muhabir :

Konut piyasasında bir yıl içerisinde yaşanan ani değişimler önce konut sahibi olmak isteyen vatandaşları, ardından da emlakçıları olumsuz etkiledi.

KONUT PİYASASI DURGUN

Devamlı değişen fiyatlardan dolayı konut piyasasının Antakya’da durgunlaştığını belirten Emlak danışmanı Hasan Ömeroğlu, “Devamlı değişen ve her geçen gün artan konut fiyatlarından dolayı şu anda konut piyasası en durgun dönemini yaşıyor. Konut alan insanların çoğu ilk defa konut alan insanlar. Bizler emlak danışmanları olarak dengesiz piyasa kurundan şikayetçiyiz. Merkez Bankası’nın haziran ayında açıkladığı konut fiyat endeksi verileri kapsamında konut fiyatlarının Haziran ayında aylık bazda yüzde 9’luk yıllık bazda ise yüzde 160 arttı.” dedi.

 

ALICI BULAMIYORUZ

Antakya’da 900 bin ile 1.5 milyon arasında piyasa değeri olan konutlara alıcı bulamadıklarını belirten Ömeroğlu, “Fiyatı 900 bin ile 1.5 milyon lira arasındaki ara segment dediğimiz dairelerde ciddi bir durgunluk var. Hatta arayan soran yok. Alt gelir tabakasına uyacak 700-750 bin liranın altındaki dairelerin satışı ile alakalı bir hareketlilik var. Bunun yanında 2 milyon ve üzeri bandında bulunan lüks yapılara talep var. Ara yapılarda ciddi bir durgunluk var. Bununda seçime kadar devam edeceğini düşünüyoruz. Konut fiyatlarında yaşanan artış kiralık konutların kiralarını da olumsuz etkiledi. Antakya’da ki kiralar 2 bin lira ile 4 bin lira arasında değişiyor. Bundan bir yıl önce kirası bin 600 lira olan dairelerin kirası şu anda 4 bin lira.”

PROJE SATIŞLARI ETKİLEMEDİ

“Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 81 ilde 500 bin konut projesi satışları etkilemedi. Konut sahibi olmak isteyenler için tabi ki bu önemli bir proje ama, açıklanan bu proje konut fiyatlarını aşağıya çekmeye yetmez. Yaşanan enflasyon ve beraberinde gelen hayat pahalılığı vatandaşların alım gücünü azalttı. Yaşanan kira artışlarına karşı çıkartılan yasa kiracıların lehine ama bu yasalar bile kira artışlarını durduramadı.Gerek konut fiyatlarının gerekse kiraların bu şekilde seçimlere kadar devam edeceğini düşünüyoruz.” diye konuştu. (Yaser ÇAPAROĞLU)