KORKMAYACAĞIZ, YILMAYACAĞIZ

  • Eklenme Tarihi :07.02.2024 | 16:32
  • Muhabir :ÖMER ÖZTÜRK

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, bir yola çıktıklarını ve bu zorlu yolda asla korkmayacaklarını ve yılmayacaklarını söyledi.

KORKMAYACAĞIZ, YILMAYACAĞIZ

Düzenlediği basın toplantısında konuşan Başkan Savaş, “Hatay’da oynanmak istenen oyunları net bir şekilde biliyoruz. İktidar partisi Hatay’ın Cumhuriyet Halk Partili bir belediye başkanı tarafından yönetilmesinin istenmediğini de biliyoruz. Bunun yanında Hatay’da sığınmacı işgaline karşı asla sessiz kalmayacağımı söylemek istiyorum. Hatay’da imar rantına izin vermeyeceğimi herkesle paylaşmak istiyorum. Hatay’ı tehditlere asla teslim etmeyeceğimizi de sizlerle paylaşmak istiyorum. Sonuç itibari ile korkmayacağım, sinmeyeceğim ve asla yılmayacağım. Hatay bizim canımız, Türkiye bedenimiz, bu can bu bedenden çıkarsa nice olur halimiz” dedi.

 

6 ŞUBAT’TAN ÖNCE UYARILDIM

6 Şubat’ta Cumhuriyet Alanında yaşananlar hakkında da bir soru üzerine açıklamalarda bulunan Başkan Savaş, “ Olaya bütüncül bakmak lazım. Olaya tek bir kişi üzerinden bakarsak doru olmaz. Ben 6 Şubat’tan 4-5 gün önce bir gazeteci arkadaşım tarafından uyarıldım. Ankara’da dedi ki orada biliyoruz ki provokasyonlar olacak ve belli gruplar provokasyonlara hazırlanıyor. Ona göre önleminizi alın sıkıntı çıkmasın diye bizi uyardı” dedi.

200 KİŞİ BENİ PROTESTO ETTİ

15 yıldır hemşerileriyle birlikte çalıştığını ve hemşerilerinin bu konudaki iyi niyetine ve Hatay’a sahip çıkma arzusuna teşekkür eden Başkan Savaş, “6 Şubat gecesi yaşanan olayların 2 boyutu var. Eğer bana bunu bir gazeteci anlatıyor ve beni uyarıyorsa, sayın valimizin ve emniyet müdürümüzün bundan haberdar olmaması mümkün değil. Ben bütün arkadaşlarımla birlikte de oraya gelebilirdim ama biz yalnız yürümeyi tercih ettim. Oraya giderken hemşerilerimizin arasından geçtik. Son 300 metrede tek tük protestolar başladı. Belli insanların uyarısı ile protestolar başladı. 200 kişi civarında bir topluluk beni protesto etti”

BUNLARIN KİM OLDUKLARINI BİZ BİLİYORUZ

“Biz bunların kem olduklarını da kimler tarafından yönetildiklerini de biliyoruz. İşin başka bir boyutu daha var. Beni korumak için önlem almayabilir. Sayın valimiz ve emniyet müdürümüz, bizden vazgeçebilirler. Biz protokolün bulunduğu yere gittiğimizde 1.5 metrelik bir boş alan vardı. Sağımızda solumuzda protestocular vardı. Çakmak, su şişesi atıyorlardı. Orada sayın bakanımızda vardı. Genel Başkanımız vardı, milletvekillerimiz vardı. Protestocular oraya kadar gelip, hatta bir tanesi Atatürk büstüne çıkarak bizim tarafa sözle sataştı.”

BANA OLAN TEPKİNİN YÜZ KATINI BAKANA GÖSTERDİLER

“Şimdi oraya kadar gelip çakmak fırlatan, su fırlatan ve sayın bakanımız konuştuğu süre içerisinde, yaptıkları protestolarla bakanımız konuşturulmamaya çalışıldı. Protestocular bana olan tepkinin en az 100 katını sayın bakanımıza gösterdiler. Sayın bakanımızı konuşturmayan bir kitle vardı. O kitleyi de harekete geçirmek için çaba sarf eden bir kardeşimiz vardı. Biraz önce sizin ismini söylediğiniz sayın Gökhan Zan. Şimdi Gökhan Zan’ı bir kenara bırakalım. Burası serhat şehri. İnsanların kızgın oldukları, belli, üzüntülü oldukları belli.”

İŞİN DAHA VAHİM OLAN KISMI VAR

“Evet buruda bana karşı bir kumpas vardı. Bunları yapanda yaklaşık 200 kişi falandı. Biz bunları biliyoruz. Ne içinde yapıldığını da biliyoruz. Ama işin daha vakim olan kısmı şu. Orada sayın Cumhurbaşkanımızın atamış olduğu yani devletimizin bir bakanı vardı. Orada bir protestocunun elinde birinin elinde el bombası, yada silah olsaydı. Orada hepimizi yada bir kısmımızı öldürseydi, bugün dünya bizi konuşacaktı. Buda çok acı.”

ÖNLEM ALINMALIYDI

“Cumhuriyet meydanında yapılan bir anma etkinliğinde sayın valimizin ve emniyet müdürümüzün bir emniyet şeridi oluşturması lazımdı. Artı gelen insanları kontrol etmesi lazımdı. Tamam orada olan insanların yüzde 99’u benim insanım. Matemi var ve anma için oraya gelmiş. Ama kötü iniyetli insanlarda olabilir. Orada sadece provokasyon değil başka işlerde olabilir. Benim devlet bakanım, benim genel başkanım, bu kadar sıkıntılı bir ortamda yapılan bu törende bulundurulmamalıydı. Bu törene gelmeden önce önlemler alınmalıydı.” Hadi protokol üyelerini de geçtik. Orada bir kadının, bir çocuğun, bir amcanın başına bir şey gelseydi Ne olurdu yine dünya bizi konuşurdu. Hele hele bu coğrafyada çok daha iyi önlemler alınarak bu işlerin yapılması lazım. Burada provokasyon yapılacağını ben duyduysam, bizim devletimizin ilgili birimlerinin, sayın valimizin, sayın emniyet müdürümüzün bilmemesi, duymaması mümkün değil. Dedim ki Hatay bizim canımız Türkiye bedenimiz. Bu can bu bedenden çıkarsa nice olur halimiz. Biz Hatay ile ilgili yapılmak isteneni biliyoruz. O yüzden buradayız. Korkmayacağız, yılmayacağız.” diye konuştu.

 

GENEL BAŞKANIMIZIN DURUŞU NET

Yaşanan olaylardan sonra CHP Genel başkanlığı tarafından adaylığının tekrardan gözden geçirileceği dair söylentilerinde yersiz olduğunu belirten Başkan Savaş, “Bin dün Genel başkanımızla görüştüm. Sayın genel başkanımızın duruşu net adayımız Lütfü Savaş ve biz seçimi kazanacağız” diyor.

 

 

 

 

Haberin Videosu