KOSGEB KREDİSİNDEN 10 BİN İŞLETME FAYDALANDI

  • Eklenme Tarihi :18.01.2024 | 14:46
  • Muhabir :Haber Merkezi

KOSGEB KREDİSİNDEN 10 BİN İŞLETME FAYDALANDI

HESOB Hatay Esnaf ve Sanatkârları Odalar Birliği ikinci Başkanı Erol Akın, daha büyük olanaklar sunan KOSGEB kredisinden il genelinde on bin işletmenin faydalanarak esnafın nefes aldığını söyledi.

 

HESOB Hatay Esnaf ve Sanatkârları Odalar Birliği ikinci Başkanı İskenderun Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Erol Akın, daha önce esnaf kefalet kooperatifleri aracılığıyla esnafların nefes almaya çalıştığını aktararak “Fakat KOSGEB araya girmesiyle muazzam bir açılım oldu. İki sene ödemesiz, üçüncü yılda 3 taksitle ilerde bu dört beş çevrilebilir ve faizsiz bir kredi muazzam bir destek, Hatay ilimize 10 bin işletmeye kredi verildi” dedi.

3 KATTRİLYON PARA DAĞITILDI

Toplam 3 milyar lira, eski rakamlarla 3 katrilyon para dağıtıldığını kaydeden HESOB 2. Başkanı Erol Akın “Bu Hatay için muazzam bir para, bu para piyasada döndü, gerçekten sıcak para girişi oldu. Fakat şuan kaynak çok fazla, çünkü Hatay’ın haricinde diğer deprem bölgelerinde kullanıldığı için şu anda kaynakta kısıtlanmaya gidildi. Fakat ocak ayına kadar müracaat edenlerin tamamının müracaatları değerlendirilecek devamlı KOSGEB’le iletişim halindeyiz. Esnaflarımızın işlerini takip ediyoruz. Hangi durumda olduklarını, uluslararası fondan kredi gelecek bunları bekliyoruz. Büyük bir ihtimale 15 güne kadar da kredilerin açılacağını ve daha önce müracaat edenlerin müracaatları da kabul edileceğini biliyoruz” diye konuştu.

MAĞDURİYETLER GİDERİLİR

Verilen kredilerin hasarsız, az hasarlı, çok hasarlı, yıkılmış küçük işletme orta işletme ve büyük işletmelere göre değiştiğini ifade eden Erol Akın “200 bin lira ile 1 milyon lira arasında kredi alan arkadaşlarımız oldu. Bu paralar Hatay genelinde döndü. Faizsiz oluşu büyük cazibe, devletimiz sağ olsun faizsiz olarak iki sene ödemesiz, üçüncü sene eşit taksitler halinde ödenecek. Belki de bu eşit taksitleri daha ileri yıllara yayacaktır. Devletimiz bunu da ileriki yıllar gösterecektir. 3 sene sonra bu paranın çok küçük rakamlara geleceğini tahmin ediyoruz. Esnaflarımız için muazzam bir değerlendirme oldu yalnız bazı esnaflarımız da serzenişler oldu. Belli esnaf kitlelerini kapsamadı, bizim devletimizden tek isteğimiz tüm esnaf kitlesini kapsasın, yani meslek grubu ayırmadan serbest meslek gruplarını da içerisine alsın. Belli esnaf gruplarının da aynı kategoriye tabi olmakla beraber, işlerinde farklılık olan esnaf grupların da bu krediden faydalanamadılar. Onların da serzenişleri oldu. Bunların şikâyetleri geldi. Biz de yetkililere bildirdik, bunların da değerlendirileceği kanaatindeyiz o insanların da mağduriyetleri giderilir” şeklinde konuştu.