KOZALAKTAN ÇIKAN TOHUMLAR FİDAN OLUYOR - Hatay Söz Gazetesi

KOZALAKTAN ÇIKAN TOHUMLAR FİDAN OLUYOR

  • Eklenme Tarihi :03.05.2024 | 11:30
  • Muhabir :Haber Merkezi

KOZALAKTAN ÇIKAN TOHUMLAR FİDAN OLUYOR

Hatay orman Bölge Müdürlüğü’nde toplanan çam kozalaklarının tohumları çıkartılarak fidanlama için kullanılıyor. Toplanıp geniş bir alana yayılan kozalaklar, sıcak yaz günlerinde kurutuluyor. Her gün karıştırılarak iyice kurutulan çam kozalakları sıcak havada tamamen açılıyor ve işçiler tarafından tohumları çıkartılıyor. Çıkartılan tohumlar fidanlığa ekilerek, çam fidanları elde ediliyor.

 

Hatay’da çam tohumları geleneksel yöntemlerle çıkartılıyor. Hatay Bölge Müdürlüğü’ne bağlı Serinyol fidanlığı tarafından hasat edilen kozalaklar, geniş bir alana seriliyor. Yazın sıcak günlerinde her gün karıştırılan kozalaklar uzun süre güneşi gördükten sonra kendiliğinden açılıyor. O zamanda işçiler devreye giriyor. Sıcağa aldırmayan işçiler kozakların içindeki çam tohumlarını çıkartıyorlar. Toplanan tohumlar, torbalanıp kaldırılıyor. Daha sonra da fidanlıkta çam fidanı yetiştirmek için kullanılıyor. Oldukça zahmetli olan kozalaktan tohum çıkarma işi yorucu olsada her tohumun fidana dönüşmesi işçileri mutlu ediyor.

Yetişen fidanlar, en büyük orman yangınlarını yaşayan Hatay’da yanan yerlere ekiliyor. Bunun büyük bir keyif olduğunu belirten işçiler, “Çok büyük orman yangınları yaşadık. Büyük orman kayıpları yaşadık. Bizim kozalaklardan çıkardığımız tohumların birer fidana dönüşüp yanan yerlere ekilmesi ve oraların yeniden yeşermesi bizlere büyük keyif veriyor. Bütün yorgunluğumuzu bizlere unutturuyor.” dediler.