KREDİ KARTLARI MERKEZ BANKASI’NIN RADARINDA! - Hatay Söz Gazetesi

KREDİ KARTLARI MERKEZ BANKASI’NIN RADARINDA!

  • Eklenme Tarihi :21.06.2024 | 16:24
  • Muhabir :Haber Merkezi

KREDİ KARTLARI MERKEZ BANKASI’NIN RADARINDA!

Kredi kartıyla yapılan işlemler ve limit artışları Merkez Bankası’nın radarında. Bankanın raporuna göre; Türkiye’de 28 milyon aktif kredi kartı kullanıcısı var. Kart sahiplerinin toplam limiti enflasyonun üzerinde artarak 4.2 trilyon liraya kadar çıktı. Limitin yüzde 29.6’sı yani yaklaşık 1.3 trilyon lirası kullanılıyor. Banka, yükselen faiz ortamında gelir-borçlanma uyumsuzluğu olanların kart borcunun artabileceği uyarısını yaptı.

Milyonlarca kişi nakit akışını, ödemesini ve alışverişini kredi kartları aracılığıyla sağlıyor. Son dönemde enflasyonla mücadele kapsamında kredi kartı kullanımını sınırlandırmak için bir dizi önlemler alınmıştı (nakit avans limitine kısıtlama, nakit çekim ve alışveriş faizinde artış gibi). Buna rağmen kartlı harcamalar rekor kırıyor. Merkez Bankası da kart harcamalarını, limitlerini ve borçları sıkı takibe aldı. Bu durum, bankanın yayınlandığı ‘Finansal İstikrar Raporu’na da yansıdı.

LİMİT DÜŞTÜKÇE BORÇ ARTIYOR

 Rapora göre; kredi kartında aktif kart kullanan kişi sayısı 28 milyona ulaştı. Ocak 2024 itibarıyla bireylere tanımlanan toplam kredi kartı limiti 4.2 trilyon liraya çıkarken, bunun yaklaşık yüzde 30’u yani 1.3 trilyon lirası kullanıldı (bakiye). Kişi başına kart borcu 45.5 bin lira seviyesinde bulunuyor. Limiti 50 bin liraya kadar olanlar, bu limitin yarıdan fazlası borçlanmış durumda. Limiti yüksek olanlarda ise limit kullanım oranı yüzde 50’nin altında.

GELİR/BORÇLANMA UYUMSUZLUĞU

 Raporda, bireylerin kredi kartı bakiye ve limitlerini önemli ölçüde artırdığına dikkat çekilerek, “Artan kredi kartı faiz oranları ile birlikte özellikle gelir/ borçlanma uyumsuzluğu olan bireylerde faize bırakma davranışının borç servis yükünü artırabileceği değerlendirilmektedir” ifadesi kullanıldı. Hatırlayalım, nakit çekimde faiz yüzde 5’e, gecikmede ise faiz yüzde 5.3’e çıkmıştı. Alışveriş faizi (akdi faiz) ise son artışla yüzde 4.25’e yükselmişti. Bir başka deyişle sadece asgari tutarı ödeyenler ya da dönem sonu borcunu aksatanları yüksek maliyetler bekliyor.