MEMURA YÜZDE 19, ELEKTRİĞE YÜZDE 38 ZAM - Hatay Söz Gazetesi

MEMURA YÜZDE 19, ELEKTRİĞE YÜZDE 38 ZAM

  • Eklenme Tarihi :03.07.2024 | 15:48
  • Muhabir :Haber Merkezi

AHESEN Başkanı Dr. Ahmet Kandemir Enflasyon Fark Zammına İsyan Etti: “Elektriğe %38,Memura %19 Zam! Enflasyon Altında Ezilmeyi Hak Etmiyoruz, Adil Bir Düzenleme Bekliyoruz.”

MEMURA YÜZDE 19, ELEKTRİĞE YÜZDE 38 ZAM

Aile Hekimliği Çalışanları Sendikası (AHESEN) Başkanı Dr. Ahmet Kandemir, “zorlu ekonomik ve çalışma koşullarının gün geçtikçe iyileşmesi beklenirken daha da kötüye gitmesini acı bir şekilde yaşıyoruz. Sahada görev yapan birçok arkadaşımız, özellikle Aile Sağlığı çalışanları açlık sınırında yaşamaya çalışıyor. Beklenen enflasyon memur ücret artışı, açıklanan enflasyon oranıyla %19 olacak. Ancak bu artış, daha birkaç gün önce açıklanan elektrik zammının %38 olduğu bir dönemde ve gerçek enflasyonun çok daha yüksek olduğu bir ortamda yetersiz kalıyor. Hayat pahalılığı her geçen gün artarken, memur maaşları bu koşullara ayak uydurabilecek düzeyde değil," dedi.

AHESEN Başkanı Dr. Ahmet Kandemir, “Bilindiği gibi Aile Sağlığı Merkezleri’nin tüm giderleri, sabit bir ödenekle Aile Hekimleri arkadaşlarımız tarafından karşılanıyor. Toplum sağlığı için çalışan hekim arkadaşlarımız, aynı zamanda sağlık merkezlerini ayakta tutabilmek için azami çaba harcıyor. Şartların giderek ağırlaşması Aile Sağlığı Merkezlerini de kapanma tehlikesi ile karşı karşıya bırakıyor. Aile hekimliği harcama kalemlerinin artış oranı; kiralar, tıbbi malzemeler, personel giderleri, elektrik gibi giderler düşünülünce çok daha fazla. Memur zammı refah payı dışında Aile hekimliği çalışanları için Aile sağlığı merkezlerinin sürdürülebilir hizmetini sağlayacak iyileştirme acilen yapılmalıdır," ifadelerini kullandı.