MESLEĞİMİZ GİT GİDE ZORLAŞIYOR

  • Eklenme Tarihi :19.12.2022 | 13:08
  • Muhabir :

Hatay Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Jale Marufoğlu, mesleklerinin hak ettiği değeri bir türlü bulamadığını belirterek, her gün değişen kanunlarla mesleklerinin git gide zorlaştığını söyledi.

MESLEĞİMİZ GİT GİDE ZORLAŞIYOR

Hatay Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası (SMMMO) üyelerine yönelik, Vergi Mevzuatında Güncel Değişiklikler adı altında bir eğitim çalışması düzenledi. SMMO Toplantı salonunda düzenlenen eğitim çalışmasının açılış konuşmasını Başkan Jale Marufoğlu yaptı.

ODAMIZ ÖNEMLİ BİR MİSYON TAŞIYOR

Göreve geldikleri ilk günden bugüne genç meslektaşlarının enerjisinin yarattığı heyecanla, odalarını prosedürlerle sınırlandırılmış bir oda olmak hayalinden çıkarmaya çalıştıklarını belirten Marufoğlu, “Odamız Hatay’daki muhasebeciler ve mali müşavirler için, paylaşmanın dayanışmanın ve kalıcı dostlukların kurulduğu bir oda haline gelecektir. Birbirimizin rakibi değil, yol arkadaşı haline gelmemiz için odamızın önemli bir misyon taşıdığına inanıyoruz.” dedi.

DEĞİŞEN KANUNLAR MESLEĞİMİZİ ZORLAŞTIRIYOR

Mesleklerinin icrasının büyük emek ve özveri gerektirdiğini belirten Marufoğlu, “Mesleğimiz hak ettiği değeri maalesef bir türlü yakalayamıyor.Beyan gönderirken yaşanan onca sıkıntı ve her gün değişen kanunlar mesleğimizin icrasını git gide daha da zor hale getiriyor. Yapılan kanuni değişikliklere ayak uydurmak için kesintisiz ve sürekli bir eğitim ihtiyacı hissediyoruz. Yapılan bu kanuni değişikliklerin uygulama alanları ile ilgili üst birliğimiz bünyesinde bulunan Tesmer kurulumuz, tüm meslektaşlarımıza bilgileri ulaştırmak adına, eğitmenleri aracılığı ile bizlere çeşitli eğitimler vermekte ve bizleri bu konuda desteklemektedir.”

EN ÇOK ETKİLENEN MESLEK GURUBUYUZ

“Bizler mesleğimizin doğası gereği ülkenin, işleyişinden, yönetiminden, ekonomisinden ve bunların sosyal sonuçlarından en çok etkilenen meslek guruplarından biriyiz. Ülkemizin daha demokratik olmasını gelir adaletsizliğinin azalmasını, enflasyonun ve doğal sonucu olarak pahalılığın azalmasını talep etmek, tüm demokratik kurum ve kuruluşların, görevi olduğu gibi biz mali müşavirlerinde görev ve sorumluluğu içerisindedir.” dedi.

ÜLKEMİZ BU TABLOYU HAKETMİYOR

Hatay Mali Müşavirler olarak başta genç meslektaşlarının bugünü ve geleceği, aynı zamanda  eski, yeni istisnasız sıkıntı yaşayan tüm üyelerinin adına ülkemizin bu tabloyu hak etmediğini haykırdıklarını belirten Marufoğlu, “Yargıya güvenin tam olduğu, demokratik taleplerin hoş karşılandığı, itiraz edenlerin sözlerine kulak verildiği, vergide adaletin sağlanıp, hayat pahalılığın sonlandırıldığı bir ülke talebimizi, her yerde beyan etmeye devam edeceğiz.”

DEMOKRATİK BİR TÜRKİYE İSTİYORUZ

“Ama çok daha önemlisi, hangi siyasi görüşten, siyasi iklimden, kültürel iklimden gelirsek gelelim, 6 yaşındaki kız çocuklarının evlendirilmediği, istismara uğramasına sessiz kalınmadığı, üretken, barış içinde yaşadığımız demokratik bir Türkiye talebimiz olduğunun da bilinmesini istiyoruz. Her yerde ve her meslek gurubunda olduğu gibi genç meslektaşlarımız, geleceğe dair vaatlerden hoşlanmıyorlar. Gelecek güzel günlerin peşinde de koşmuyorlar. Bugünü ve anı talep ediyorlar.”

HAKLARINI İSTİYORLAR

“Belirsiz bir gelecek yerine bugünün bir parçası olmak ve haklarını almak istiyorlar. Bugünkü eğitim çalışmamızın da bu beklentiye küçük bir katkı vereceğine inanıyorum, genç meslektaşlarımıza ve her zaman genç kalan kıdemli meslektaşlarımıza faydalı olacağını düşünüyorum” diye konuştu.

Hatay SMMMO Başkanı Jale Marufoğlu’nun yaptığı açılış konuşmasının ardından SMMM İstanbul Tesmer Yönetim Kurulu Üyesi Nedim Boz, katılımcılara Vergi Mevzuatında Güncel Değişiklikler hakkında bilgiler verdi. Eğitim çalışması soru cevap bölümünün ardından son buldu. (Yaser ÇAPAROĞLU)